Makroekonomické události USA: Index současné obecné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v březnu nečekaně klesl

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v březnu k únoru nečekaně klesl. Drobný růst ekonomické aktivity z února tak přešel v solidní pokles, trh nicméně čekal menší posílení jejího růstu. Index klesl na - 11,8 bodů z 3,1 bodů v únoru, trh čekal jeho posílení na 7,0 bodů. Stejně jako ekonomická aktivita klesají i nové zakázky a to výrazněji. Růst cen vlastní produkce byl prudký, velmi silný růst cen vlastní produkce v březnu vystoupal na nový historický rekord. Silný je i růst termínů dodávek. Silný je růst zaměstnanosti. Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku druhého pololetí roku 2022 vůči únoru drobně vzrostla a jsou opatrně příznivá. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a investiční aktivity, v jejím případě je nejsilnější za poslední roky. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (3 2022, body)

Skutečnost:  - 11,8
Očekávání:       7,0
Předchozí:        3,1

Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v březnu k únoru nečekaně klesl. Drobný růst ekonomické aktivity z února tak přešel v solidní pokles, trh nicméně čekal menší posílení jejího růstu. Stejně jako ekonomická aktivita klesají i nové zakázky a to výrazněji. Růst cen vlastní produkce byl prudký, velmi silný růst cen vlastní produkce v březnu vystoupal na nový historický rekord. Silný je i růst termínů dodávek. Silný je růst zaměstnanosti. Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku druhého pololetí roku 2022 vůči únoru drobně vzrostla a jsou opatrně příznivá. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a investiční aktivity, v jejím případě je nejsilnější za poslední roky. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia