Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v dubnu nečekaně klesl, růst odvětví zůstal silný, růst poptávky klesá, produkční limity zůstávají

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v dubnu nečekaně klesl. Růst aktivity odvětví přes zpomalení zůstal silný. Index ISM služeb klesl víc, než čekal trh na 57,1 bodů z 58,3 bodů v březnu, trh čekal jeho zvýšení na 58,4 bodů. Stejně jak ve zpracovatelském průmyslu v úvodu druhého čtrtletí je znát značný pokles růstu poptávky (nové zakázky). Růst zaměstnanosti se dokonce otočil do drobného poklesu. Firmy mají stále potíže s doplňováním zásob, surovin a pracovní síly. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu zpožďování vyřizování zakázek zůstává velmi silné. Růst cen vstupů zůstává prudký. Data potvrzují expanzi sektoru služeb, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru. Data ukazují pokles růstu poptávky.

USA: Index ISM služeb (4 2022, body)

Skutečnost: 57,1
Očekávání:  58,5
Předchozí:   58,3

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v dubnu nečekaně klesl. Růst aktivity odvětví přes zpomalení zůstal silný. Stejně jak ve zpracovatelském průmyslu v úvodu druhého čtrtletí je znát značný pokles růstu poptávky (nové zakázky). Růst zaměstnanosti se dokonce otočil do drobného poklesu. Firmy mají stále potíže s doplňováním zásob, surovin a pracovní síly. Podobně jako ve zpracovatelském průmyslu zpožďování vyřizování zakázek zůstává velmi silné. Růst cen vstupů zůstává prudký. 

Hodnocení: Index ISM služeb Spojených států amerických v dubnu nečekaně klesl. Růst aktivity odvětví přes zpomalení zůstal silný. Data potvrzují expanzi sektoru služeb, avšak současně i povážlivé napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru. Data ukazují pokles růstu poptávky. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia