Makroekonomické události eurozóna: Růst HDP v prvním čtvrtletí opět výrazně zpomalil, o něco víc, než se čekalo, byl již jen slabý

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí 2021 opět výrazně zpomalil, o něco víc, než se čekalo, byl již jen slabý. Růst HDP mezikvartálně klesl na 0,2 % po růstu 0,3 % v předchozím kvartálu, trh čekal pokračování růstu 0,3 %. Meziroční růst HDP vzrostl na 5,0 % z 4,7 % (revize z 4,6 %) v předchozím čtvrtletí, trh čekal růst 5,0 %. Německo se pohybuje na hraně stagnace, stále doplácí hlavně na produkční omezení nabídky. Silně oslabily růsty ekonomik Itálie a Francie stejně jako řady dalších ekonomik eurozóny. Ve Francii růst hospodářství zkrátila hlavně zimní koronavirová vlna omikron, která ve Francii byla jedna z nejsilnějších v Evropě, což ochromovalo domácí ekonomiku. Ukrajinská krize se zvýšenou inflací se projevila oslabením očekávání a větší opatrností výdajů domácností a firem. Od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020 hospodářský cyklus odrážel vlny výskytů onemocnění a tím i zavírání a otevírání ekonomiky. Od poloviny roku 2021 bylo oživení růstu ekonomiky zbržděné kvůli koronavirové pandemii produkčními omezeními světové ekonomiky v podobě nedostatku výrobních komponentů spojených s výpadky dodávek a produkce a silný růst cen vstupů a později i spotřebitelské inflace. Rok 2022 by tak měl být ve znamení sice zpomalení hospodářské dynamiky ovšem taky normalizaci a posunu k rovnováze i v oblasti inflace, která by měla klesat k méně zvýšeným úrovním. Otazníky visí nad celým rokem, kdy se více projeví pokles poptávky poklesem růstu světové ekonomiky a tím i exportu i vysoká inflace, trvající produkční limity růst ekonomiky rovněž stlačí. Proto ekonomický růst dále zpomalí. Na druhou stranu ochabuje dopad původu všech potíží posledních dvou let - vliv koronavirová pandemie na ekonomiku se snižuje. Provozy firem a obchody zůstávají otevřené, lidé si drží práci a nezaměstnanost zůstává nízká. Ekonomika se pandemii přizpůsobuje. Inflace by měla od druhého pololetí klesat, důležité bude jak moc, protože půjde o pokles z vysokých hodnot. Ukrajinská krize je rizikem vývoje ekonomiky.

Eurozóna: HDP  (1Q  2022, mezikvartální změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt)

Skutečnost:     0,2 %
Očekávání:      0,3 %
Předchozí:       0,3 %

Eurozóna: HDP  (1Q  2022, meziroční změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt)

Skutečnost:   5,0 % 
Očekávání:    5,0 %
Předchozí:     4,7 % (revize z 4,6 %)

Rozbor: Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí 2021 opět výrazně zpomalil, o něco víc, než se čekalo, byl již jen slabý. 

Německo se pohybuje na hraně stagnace, stále doplácí hlavně na produkční omezení nabídky. Silně oslabily růsty ekonomik Itálie a Francie stejně jako řady dalších ekonomik eurozóny. 

Hodnocení: Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí 2021 opět výrazně zpomalil, o něco víc, než se čekalo, byl již jen slabý. 

Ve Francii růst hospodářství zkrátila hlavně zimní koronavirová vlna omikron, která ve Francii byla jedna z nejsilnějších v Evropě, což ochromovalo domácí ekonomiku. Ukrajinská krize se zvýšenou inflací se projevila oslabením očekávání a větší opatrností výdajů domácností a firem. Od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020 hospodářský cyklus odrážel vlny výskytů onemocnění a tím i zavírání a otevírání ekonomiky. Od poloviny roku 2021 bylo oživení růstu ekonomiky zbržděné kvůli koronavirové pandemii produkčními omezeními světové ekonomiky v podobě nedostatku výrobních komponentů spojených s výpadky dodávek a produkce a silný růst cen vstupů a později i spotřebitelské inflace. 

Rok 2022 by tak měl být ve znamení sice zpomalení hospodářské dynamiky ovšem taky normalizaci a posunu k rovnováze i v oblasti inflace, která by měla klesat k méně zvýšeným úrovním. Otazníky visí nad celým rokem, kdy se více projeví pokles poptávky poklesem růstu světové ekonomiky a tím i exportu i vysoká inflace, trvající produkční limity růst ekonomiky rovněž stlačí. Proto ekonomický růst dále zpomalí. Na druhou stranu ochabuje dopad původu všech potíží posledních dvou let - vliv koronavirová pandemie na ekonomiku se snižuje. Provozy firem a obchody zůstávají otevřené, lidé si drží práci a nezaměstnanost zůstává nízká. Ekonomika se pandemii přizpůsobuje. Inflace by měla od druhého pololetí klesat, důležité bude jak moc, protože půjde o pokles z vysokých hodnot. Ukrajinská krize je rizikem vývoje ekonomiky. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia