Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW v červnu vzrostly, očekávání méně a současné situace více, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v červnu ke květnu vzrostly. Očekávání posílila trochu méně, než se čekalo, hodnocení současné situace zpevnila oproti odhadu trhu víc. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec roku 2022 před dílčí polevení ale trvá. “Nicméně ekonomika je stáůe vystavena četným rizikům jako jsou efekty sankcí proti Rusku, nejasná pandemická situace v Číně a postupná změna kurzu monetární politiky. Takže ačkoliv se očekávání zlepšila, stále zůstávají hluboko v negativním teritoriu,” komentoval data prezident ZEWu Achim Wambach. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa získal 6,3 bodů na - 28,0 bodů z - 34,3 bodů v květnu, trh čekal jejich o něco větší růst až na - 27,5 bodů. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa opět robustně vzrostl 8,9 bodů na - 27,6 bodů z 36,5 bodů v květnu, trh čekal jeho méně výrazný růst jen na - 31,0 bodů. Podle institutu ekonomičtí experti (jejichž odpovědi tvoří průzkum) přes květnové zmírnění jsou stále pesimističtí v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále zhoršovat (byť méně než v květnu). Podobně jako v dubnu a v květnu opět spadlo očekávání inflace, ekonomičtí experti tak nyní čekají, že během půl roku inflace klesne. Nebezpečí stagflace tak vůči příštím 6 měsícům, kleslo, zůstává ale značné.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (6 2022, body)

Skutečnost: - 28,0
Očekávání:   - 27,5
Předchozí:    - 34,3

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (6 2022, body)

Skutečnost: - 27,6
Očekávání:   - 31,0
Předchozí:    - 36,5

Rozbor: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v červnu ke květnu vzrostly. Očekávání posílila trochu méně, než se čekalo, hodnocení současné situace zpevnila oproti odhadu trhu víc. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec roku 2022 před dílčí polevení ale trvá. “Nicméně ekonomika je stáůe vystavena četným rizikům jako jsou efekty sankcí proti Rusku, nejasná pandemická situace v Číně a postupná změna kurzu monetární politiky. Takže ačkoliv se očekávání zlepšila, stále zůstávají hluboko v negativním teritoriu,” komentoval data prezident ZEWu Achim Wambach. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. 

Podle institutu ekonomičtí experti (jejichž odpovědi tvoří průzkum) přes květnové zmírnění jsou stále pesimističtí v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále zhoršovat (byť méně než  v květnu). Podobně jako v dubnu a v květnu opět spadlo očekávání inflace, ekonomičtí experti tak nyní čekají, že během půl roku inflace klesne. Nebezpečí stagflace tak vůči příštím 6 měsícům, kleslo, zůstává ale značné.

Hodnocení: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v červnu ke květnu vzrostly. Očekávání posílila trochu méně, než se čekalo, hodnocení současné situace zpevnila oproti odhadu trhu víc. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec roku 2022 před dílčí polevení ale trvá. “Nicméně ekonomika je stáůe vystavena četným rizikům jako jsou efekty sankcí proti Rusku, nejasná pandemická situace v Číně a postupná změna kurzu monetární politiky. Takže ačkoliv se očekávání zlepšila, stále zůstávají hluboko v negativním teritoriu,” komentoval data prezident ZEWu Achim Wambach. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia