Makroekonomické události eurozóna: Index Ifo v říjnu klesl o něco víc, než se čekalo hlavně kvůli nečekaně silnému pádu očekávání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v říjnu vůči září klesl o něco silněji, než se čekalo hlavně kvůli nečekaně silnému pádu očekávání. Hodnocení současné situace sice oslabilo, ale méně, než se čekal trh. Index Ifo klesl na 97,7 bodů z 98,9 bodů v září (revize zvýšení z 98,8 bodů), trh čekal jeho o něco méně silný pokles jen na 97,9 bodů. Podindex očekávání klesl značně víc, než se čekalo až na 95,4 bodů z 97,4 bodů (revize zvýšení z 97,3 bodů) v září, trh čekal jeho méně silný pokles jen na 96,4 bodů. Podindex současné situace klesl méně než se čekalo jen na 100,1 bodů z 100,4 bodů v září, trh čekal přitom jeho silný pokles až na 99,4 bodů. Firemní sentiment oslabil hlavně ve zpracovatelském průmyslu a obchodu, když se projevovaly produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly)). Naopak sentiment firem značně zpevnil opět ve stavebnictví, v kterém atmosféra doháněla úrovně z loňského února před jejím propadem v důsledku úderu koronavirové pandemie. Firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání letošní účinné vakcinační kampaně, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (10 2021, v bodech)

Skutečnost:   97,7
Očekávání:    97,9
Předchozí:     98,9 (revize z 98,8)

Německo: Index Ifo současné situace (10 2021, v bodech)

Skutečnost: 100,1
Očekávání:    99,4
Předchozí:   100,4

Německo: Index Ifo očekávání (10 2021, v bodech)

Skutečnost:  95,4
Očekávání:   96,4   
Předchozí:    97,4 (revize z 97,3)

Rozbor: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v říjnu vůči září klesl o něco silněji, než se čekalo hlavně kvůli nečekaně silnému pádu očekávání. Hodnocení současné situace sice oslabilo, ale méně, než se čekal trh. 

Firemní sentiment oslabil hlavně ve zpracovatelském průmyslu a obchodu, když se projevovaly produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly)). Naopak sentiment firem značně zpevnil opět ve stavebnictví, v kterém atmosféra doháněla úrovně z loňského února před jejím propadem v důsledku úderu koronavirové pandemie. 

Hodnocení: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v říjnu vůči září klesl o něco silněji, než se čekalo hlavně kvůli nečekaně silnému pádu očekávání. Hodnocení současné situace sice oslabilo, ale méně, než se čekal trh. 

Firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Oživení by mělo pokračovat s poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k očekávání letošní účinné vakcinační kampaně, s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia