Makroekonomické události eurozóna: HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí opustilo recesi a vstoupilo do silnějšího oživení, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí 2021 opustilo recesi a vstoupilo do silnějšího oživení, než se čekalo. HDP mezikvartálně vzrostl 2,0 % po poklesu 0,3 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal jeho menší růst 1,5 %. Meziroční pokles HDP z prvního čtvrtletí 1,3 % přešel do růstu 13,7 %, víc ne čekal trh, 13,2 %. Masivní meziroční růst byl dosažen velmi nízkou srovnávací základnou druhého kvartálu 2020, která byla nejvíce zasažena pro ekonomiku nejničivější první vlnou koronavirové pandemie. Zajímavostí dat je slabší oživení Německa, v jehož případě než o vzestupu lze hovořit o zmírnění poklesu ekonomiky. Pokračující slabost Německa se promítla do nevýrazného oživení ekonomiky České republiky, jejíž pokles prvního kvartálu se ve druhém čtvrtletí zmírnil do stagnace. Data potvrzují oživení ekonomiky z propadu roku 2020 a začátku 2021 způsobeného koronavirovou pandemií a opatřeními vlád zavírajících ekonomiky s cílem dostat pandemii pod kontrolu. Země s plošnou očkovací kampaní dosáhly ústupu pandemie a otevíraly ekonomiky s pokračující rozsáhle silně expanzivní fiskální i monetární politikou. Oživení hospodářství tlumí pokračování pandemie. Výhled růstu HDP zůstává silný.

Eurozóna: HDP  (2Q  2021, mezikvartální změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt)

Skutečnost:     2,0 %
Očekávání:       1,5 %
Předchozí:    - 0,3 %

Eurozóna: HDP  (2Q  2021, meziroční změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní a kalendářní efekt)

Skutečnost:   13,7 % 
Očekávání:    13,2 %
Předchozí:    - 1,3 % 

Rozbor: Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí 2021 opustilo recesi a vstoupilo do silnějšího oživení, než se čekalo. 

HDP mezikvartálně vzrostl 2,0 % po poklesu 0,3 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal jeho menší růst 1,5 %. Meziroční pokles HDP z prvního čtvrtletí 1,3 % přešel do růstu 13,7 %, víc ne čekal trh, 13,2 %. Masivní meziroční růst byl dosažen velmi nízkou srovnávací základnou druhého kvartálu 2020, která byla nejvíce zasažena pro ekonomiku nejničivější první vlnou koronavirové pandemie.

Zajímavostí dat je slabší oživení Německa, v jehož případě než o vzestupu lze hovořit o zmírnění poklesu ekonomiky. Pokračující slabost Německa se promítla do nevýrazného oživení ekonomiky České republiky, jejíž pokles prvního kvartálu se ve druhém čtvrtletí zmírnil do stagnace. 

Hodnocení: Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí 2021 opustilo recesi a vstoupilo do silnějšího oživení, než se čekalo.

Data potvrzují oživení ekonomiky z propadu roku 2020 a začátku 2021 způsobeného koronavirovou pandemií a opatřeními vlád zavírajících ekonomiky s cílem dostat pandemii pod kontrolu. Země s plošnou očkovací kampaní dosáhly ústupu pandemie a otevíraly ekonomiky s pokračující rozsáhle silně expanzivní fiskální i monetární politikou. Oživení hospodářství tlumí pokračování pandemie. Výhled růstu HDP zůstává silný.

Recese ekonomiky zahájená již prvním čtvrtletím se během prvního pololetí roku 2020 vystupňovala do obřích rozměrů v důsledku koronavirové krize, kdy státy musel zavírat ekonomiku s cílem dostat vir pod kontrolu. V druhém pololetí 2020 již aktivita oživovala s otevíráním hospodářství a podporou ekonomiky centrálními bankami a státy. Přesto data růstu HDP čtvrtého čtvrtletí resp. druhého pololetí 2020 znamenala pouze dílčí krytí ztráty prvního pololetí. Ekonomika zůstávala koronavirem velmi oslabena. Tím víc, že se v prvním čtvrtletí 2021 vrátila recese hospodářství. Nové vlny koronaviru ještě na jaře 2021 včetně hlavních motorů eurozóny Francie a Německa zpozdily očekávané oživení ekonomiky. Ve druhém čtvrtletí 2021 vakcinační kampaň s ústupem koronaviru a otevíráním ekonomiky působila jen pozvolna.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia