Makroekonomické události ČR: Produkce stavebnictví v listopadu pokračovala slabostí

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Slabost stavební produkce České republiky pokračovala i v listopadu. Meziměsíčně stagnovala. Meziročně vzrostla 2,0 % po růstu 3,7 % v říjnu. Tempu meziročního růstu pomáhá nízká srovnávací báze loňského roku. Objemově totiž stavební produkce odpovídá roku 2018. Produkce z minim jara 2020 prvního úderu koronavirové pandemie sice vzrostla, ale jen mírně. Proto slabost aktivity odvětví trvá. Sektor trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. I po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví nemůže dostat do tempa. To by se mělo dostavit v roce 2022.

ČR: Stavební produkce (11 2021, meziroční změna, očištěno o změny cen)

Skutečnost: 2,0 %
Očekávání:
Předchozí:   3,7 %

Rozbor: Slabost stavební produkce České republiky pokračovala i v listopadu. Meziměsíčně stagnovala. 

Tempu meziročního růstu pomáhá nízká srovnávací báze loňského roku. Objemově totiž stavební produkce odpovídá roku 2018. Produkce z minim jara 2020 prvního úderu koronavirové pandemie sice vzrostla, ale jen mírně. Proto slabost aktivity odvětví trvá. 

Hodnocení: Slabost stavební produkce České republiky pokračovala i v listopadu. Meziměsíčně stagnovala. 

Sektor trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. I po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví nemůže dostat do tempa. To by se mělo dostavit v roce 2022. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia