Makroekonomické události ČR: Maloobchodní tržby v srpnu vzrostly značně za očekáváním

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel Česka v srpnu vzrostly značně za očekáváním. Po nepřesvědčivých prodejích v dubnu, kdy se ovšem ekonomika a obchody sotva začaly pootevírat a tržby byly zhruba na zimních úrovních silně stižených koronavirovou pandemií v květnu a červnu dorazilo konečně oživení patrné z meziměsíčního i meziročního růstu. Letní růst spotřeby domácností ale nenaplnil očekávání. Meziměsíčně po očištění o sezónní vliv ve stálých cenách vzrostly 0,3 % po poklesu 0,2 % v červenci. Meziročně bez očištění o kalendářní efekt ve stálých cenách jejich růst vzrostl na 5,1 % z 1,7 % (revize snížení z 3,1 %), ale méně, než růst 7,4 %, který čekal trh. Oživení by mělo pokračovat, když by se mělo více projevit významnější otevírání obchodů. Citelnější oživení spotřeby domácností a tím i růstu domácí poptávky a ekonomiky lze předpokládat až od druhého pololetí 2021.

Česká republika: Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel (8 2021, meziměsíční změna, očištěno o sezónní vliv, stálé ceny)

Skutečnost:     0,3 % 
Očekávání:   
Předchozí:     - 0,2 %

Česká republika: Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel (8 2021, meziroční změna, neočištěné o kalendářní efekt, stálé ceny)

Skutečnost:    5,1 % 
Očekávání:      7,4 %
Předchozí:       1,7 % (revize z 3,1 %)

Rozbor: Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel Česka v srpnu vzrostly značně za očekáváním. Spotřebu domácností táhnou prodeje nepotravinářského zboží. 

Hodnocení: Maloobchodní tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel Česka v srpnu vzrostly značně za očekáváním. 

Po nepřesvědčivých prodejích v dubnu, kdy se ovšem ekonomika a obchody sotva začaly pootevírat a tržby byly zhruba na zimních úrovních silně stižených koronavirovou pandemií v květnu a červnu dorazilo konečně oživení patrné z meziměsíčního i meziročního růstu. Letní růst spotřeby domácností ale nenaplnil očekávání. Oživení by mělo pokračovat, když by se mělo více projevit významnější otevírání obchodů. Citelnější oživení spotřeby domácností a tím i růstu domácí poptávky a ekonomiky lze předpokládat až od druhého pololetí 2021. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia