Makroekonomické události ČR: Indexy ekonomického sentimentu v březnu oslabily, hlavně sentiment domácností (na miniomum od ledna 2013)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v březnu meziměsíčně klesl. V porovnání s únorem se snížil sentiment firem, hlavně však spadl sentiment domácností. Index klesl 2,6 bodů na 96,6 bodů z 99,2 bodů v únoru. Vzestup byl dán snížením indexu sentimentu firem 1,2 bodů na 100,7 bodů z 98,8 bodů v lednu. Index sentimentu domácností padl 9,3 bodů na minimum od ledna 2013 82,4 bodů z 91,7 bodů v únoru. Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní. Navíc, firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (3 2022, v bodech)

Skutečnost: 96,6
Očekávání:  
Předchozí:   99,2

Index firemního sentimentu (3 2022, v bodech)

Skutečnost: 99,5
Očekávání:  
Předchozí:   100,7

Index spotřebitelského sentimentu (3 2022, v bodech)

Skutečnost: 82,4 (minimum od 1 2013)
Očekávání:  
Předchozí:   91,7

Rozbor: Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní. 

Podle ČSÚ meziměsíční pokles ekonomického sentimentu mezi podnikateli byl způsoben zejména výraznějším snížením důvěry v průmyslu a stavebnictví. Klesla také sentiment podnikatelů v obchodě, ve vybraných odvětvích služeb se ve srovnání s únorem naopak zvýšil.

Ve spotřebitelském sektoru výrazně vzrostl počet domácností obávajících se zhoršení celkové hospodářské situace i své vlastní finanční situace v následujících dvanácti měsících. „Domácnosti se obávají, že pokračující bezprecedentní růst cen a důsledky válečného konfliktu na Ukrajině povedou ke zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace v období následujících dvanácti měsíců,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v březnu meziměsíčně klesl. V porovnání s únorem se snížil sentiment firem, hlavně však spadl sentiment domácností. Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní. Navíc, firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia