Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell predikuje návrat inflace k cíli Fedu 2 % během příštích tří let

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell predikuje návrat inflace k cíli Fedu 2 % během příštích tří let. Powell potvrdil předpokládané zvyšování úrokových sazeb. Dlouhodobá inflační očekávání se podle něj zvýšila jen mírně, což potvrzuje, že současná vysoká inflace se střednědobě a dlouhodobě zklidní. Minimálně krátkodobě ale inflační tlaky spojené s nabídkovými limity budou podle bankéře pokračovat.

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella na téma Obnovování cenové stability na 38. výroční konferenci ekonomické politiky Národní asociace firemní ekonomiky ve Washingtonu D.C.

Rozbor, důležité komentáře

Inflace: Částečným důvodem nečekané síly inflace může být, že koronavirus nezmizel s příchodem vakcín. Ve skutečnosti opět míříme do dalších výpadků nabídky z Čínské lidové republiky způsobených koronavirem. Dále se zdá pravděpodobné, že zhojení nabídkové strany, v které se doufá přijde časem, jakmile se svět nakonec přizpůsobí do nějakého nového normálu. Časování a rozsah této úlevy jsou vysoce nejisté. V mezičase s tím jak Fed nastavuje politiku bude přihlížet k aktuálnímu vývoji těchto otázek a nebude předpokládat významné krátkodobé zlepšení strany nabídky. 

Systém monetární politiky Fedu jak je stanoven v Prohlášení strategie dlouhodobých cílů a monetární politiky, zdůrazňuje, že ukotvená dlouhodobá inflační očekávání na dlouhodobém cíli Fedu 2 % pomohou Fedu dosáhnout oba jeho cíle duálního mandátu. Zatímco Fed nemůže měřit dlouhodobá inflační očekávání přímo, monitoruje řadu indikátorů založených na průzkumech a trhu. V současnosti krátkodobá inflační očekávání samozřejmě s inflací vzrostla, ale dlouhodobá inflační očekávání zůstávají dobře ukotvena v jejich historických mezích. 

Monetární politika: Zákroky monetární politiky a ty, které přijdou pomohou vrátit inflaci dolů blízko 2 % během příštích 3 let. 

Přidaný krátkodobý tlak invaze na Ukrajině na růst inflace ze strany energií, potravin a jiných komodit přichází v době již příliš vysoké inflace. V normálních časech když zaměstnanost a inflace jsou blízko cílů Fedu, monetární politika by přehlédla krátkou erupci inflace spojenou s šoky komoditních cen. Nicméně roste riziko, že prodloužené období vysoké inflace by mohlo vytlačit dlouhodobá inflační očekávání nekomfortně výše, což podtrhuje potřebu Fedu jednat rychle. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell predikuje návrat inflace k cíli Fedu 2 % během příštích tří let. Powell potvrdil předpokládané zvyšování úrokových sazeb. Dlouhodobá inflační očekávání se podle něj zvýšila jen mírně, což potvrzuje, že současná vysoká inflace se střednědobě a dlouhodobě zklidní. Minimálně krátkodobě ale inflační tlaky spojené s nabídkovými limity budou podle bankéře pokračovat. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia