Makroekonomické a finanční události USA: Powell Senátem podle očekávání potvrzen guvernérem Fedu do roku 2026

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Jerome Powell byl podle očekávání na základě nominace prezidenta Spojených států amerických Joe Bidena 22.11. 2022 potvrzen horní komorou Kongresu Senátem guvernérem centrální banky Federálního rezervního systému do 12.5. 2026. Powell je guvernérem od 5.2. 2018. Volba není překvapením vzhledem k tomu, že Demokratická strana prezidenta ovládá nejtěsnější většinou jediného hlasu víceprezidentky Kamaly Harrisové Senát (počet senátorů demokratů a senátorů s nimi hlasujících je v 100členné komoře 50). Schválení Powella odrážející hodnocení jeho dosavadního vedení centrální banky zrcadlící jeho politiku hlavně během koronavirové pandemie a dílem i během obchodních válek s Čínskou lidovou republikou a během Ukrajinské krize ovšem bylo jednoznačnější poměrem 80/19, než by napovídal stranický konflikt se senátory Republikánské strany. Přesto ne všichni demokraté Powella podpořili jednak kvůli nedostatečnému hájení diverzity (senátor Menendez) resp. selhání v oblasti bankovní regulace (senátorka Warrenová). Hlavní výzva Fedu se nyní přesunula k řešení velmi vysoké inflace trojnásobně překračující cíl Fedu, které centrální banka čelí snižováním monetární expanze redukcí a uzavřením kvantitativního uvolňování resp. přechodem do fáze kvantitativního utahování a rovněž rychlejším zvyšováním úrokových sazeb.

USA: Schválení Jerome Powella horní komorou Kongresu Senátem guvernérem centrální banky Federálního rezervního systému

Rozbor, důležité komentáře: Jerome Powell byl podle očekávání na základě nominace prezidenta Spojených států amerických Joe Bidena 22.11. 2022 potvrzen horní komorou Kongresu Senátem guvernérem centrální banky Federálního rezervního systému do 12.5. 2026. Powell je guvernérem od 5.2. 2018. Volba není překvapením vzhledem k tomu, že Demokratická strana prezidenta ovládá nejtěsnější většinou jediného hlasu víceprezidentky Kamaly Harrisové Senát (počet senátorů demokratů a senátorů s nimi hlasujících je v 100členné komoře 50). Schválení Powella odrážející hodnocení jeho dosavadního vedení centrální banky zrcadlící jeho politiku hlavně během koronavirové pandemie a dílem i během obchodních válek s Čínskou lidovou republikou a během Ukrajinské krize ovšem bylo jednoznačnější poměrem 80/19, než by napovídal stranický konflikt se senátory Republikánské strany. 

Přesto ne všichni demokraté Powella podpořili jednak kvůli nedostatečnému hájení diverzity (senátor Menendez) resp. selhání v oblasti bankovní regulace (senátorka Warrenová). 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Jerome Powell byl podle očekávání na základě nominace prezidenta Spojených států amerických Joe Bidena 22.11. 2022 potvrzen horní komorou Kongresu Senátem guvernérem centrální banky Federálního rezervního systému do 12.5. 2026. Powell je guvernérem od 5.2. 2018. Volba není překvapením vzhledem k tomu, že Demokratická strana prezidenta ovládá nejtěsnější většinou jediného hlasu víceprezidentky Kamaly Harrisové Senát (počet senátorů demokratů a senátorů s nimi hlasujících je v 100členné komoře 50). Schválení Powella odrážející hodnocení jeho dosavadního vedení centrální banky zrcadlící jeho politiku hlavně během koronavirové pandemie a dílem i během obchodních válek s Čínskou lidovou republikou a během Ukrajinské krize ovšem bylo jednoznačnější poměrem 80/19, než by napovídal stranický konflikt se senátory Republikánské strany. 

Hlavní výzva Fedu se nyní přesunula k řešení velmi vysoké inflace trojnásobně překračující cíl Fedu, které centrální banka čelí snižováním monetární expanze redukcí a uzavřením kvantitativního uvolňování resp. přechodem do fáze kvantitativního utahování a rovněž rychlejším zvyšováním úrokových sazeb. 

Inflace sotva vykazuje náznaky kulminace, proto bude zrychlené zvyšování úrokových sazeb pokračovat. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia