Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell nezmínil ekonomický vývoj ani monetární politiku

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powell, ve vystoupení na genderové konferenci nezmínil současný resp. budoucí ekonomický vývoj ani monetární politiku. Fed zahájil útlum nákupu cenných papírů. Nejistota však panuje v případě zahájení zvyšování úrokových sazeb. Zatímco část bankéřů preferuje úr. sazby zvyšovat již v roce 2022, jiní se přiklánějí spíše k zpřísňování monetární politiky až v dalších letech.

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powella na Konferenci genderu a ekonomiky, sympoziu pořádaném Divizí spotřebitelských a komunitních věcí Rady guvernérů Fedu ve Washingtonu D.C.

Rozbor, důležité komentáře: Guvernér nezmínil současný resp. budoucí ekonomický vývoj ani monetární politiku. Powell v úvodních poznámkách konference připomněl, že koronavirová pandemie rozšířila hluboce zakořeněnou nerovnost americké ekonomiky. Dotkla se totiž, podél rasy, pohlaví a socioekonomických linek nejtíživěji těch nejméně schopných si s krizí poradit. Powell zmínil zejména ženy, které tvoří většinu pracovních pozic exponovaných sociálnímu kontaktu. Ženy navíc podle guvernéra na sebe berou většinu odpovědnosti péče o starší a děti. S tím jak zavřely školy a služby pečovatelské péče během nejhorších fází koronavirové pandemie přidalo stresu a odpovědnosti. 

Během pandemie podle Powella nezaměstnanost žen vzrostla víc než nezaměstnanost mužů. Data navíc nezahrnují ženy, které zcela opustily statistiky pracovní síly. To se navíc týkalo nízkopříjmových žen. Powell naznačil finanční tlak s těmito okolnostmi. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér nezmínil současný resp. budoucí ekonomický vývoj ani monetární politiku. Fed zahájil útlum nákupu cenných papírů. Nejistota však panuje v případě zahájení zvyšování úrokových sazeb. Zatímco část bankéřů preferuje úr. sazby zvyšovat již v roce 2022, jiní se přiklánějí spíše k zpřísňování monetární politiky až v dalších letech. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia