Makroekonomické a finanční události USA: Fed dle očekávání zvýšil cíl hlavní úrokové sazby o 50 bps, zahajuje kvantitativní utahování od 1.6.

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,50 procentního bodu na 0,75 - 1,00 %. V komentáři potvrdila jeho další zvyšování. Fed rovněž potvrdil zahájení redukce cenných papírů koupených v rámci kvantitativního uvolňování, jež bylo v únoru ukončeno, a to od 1.6. Fed naznačil rovněž pokles ekonomického růstu (v posledním komentáři hovořil pouze o zpomalení v krátkém období). Nově též uvedl protikoronavirová opatření v Čínské lidové republice jako pravděpodobný důvod zhoršení nabídkových limitů. Rozhodnutí a komentáře nepřekvapují. S trvaleji silnou inflací Fed a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti posílil zpřísňování monetární politiky. Ukrajinská krize přestože podle Fedu sníží ekonomický růst rovněž krátkodobě zvyšuje tlak na zvýšení inflace. Poslední výsledky inflace naznačovaly i možnost, že by Fed mohl zpřísnit monetární politiku ještě více. To se ale nestalo.

USA: Rozhodnutí Fed monetární politiky včetně cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate

Skutečnost: 0,75 - 1,00 %
Očekávání:  0,75 - 1,00 %
Předchozí:   0,25 - 0,5 %

Rozbor: Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,50 procentního bodu na 0,75 - 1,00 %. V komentáři potvrdila jeho další zvyšování. Fed rovněž potvrdil zahájení redukce cenných papírů koupených v rámci kvantitativního uvolňování, jež bylo v únoru ukončeno, a to od 1.6. Fed naznačil rovněž pokles ekonomického růstu (v posledním komentáři hovořil pouze o zpomalení v krátkém období). Nově též uvedl protikoronavirová opatření v Čínské lidové republice jako pravděpodobný důvod zhoršení nabídkových limitů. 

Hodnocení: Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání zvýšila cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,50 procentního bodu na 0,75 - 1,00 %. V komentáři potvrdila jeho další zvyšování. Fed rovněž potvrdil zahájení redukce cenných papírů koupených v rámci kvantitativního uvolňování, jež bylo v únoru ukončeno, a to od 1.6. 

Rozhodnutí a komentáře nepřekvapují. S trvaleji silnou inflací Fed a s přibližným naplněním svého cíle plné zaměstnanosti posílil zpřísňování monetární politiky. Ukrajinská krize přestože podle Fedu sníží ekonomický růst rovněž krátkodobě zvyšuje tlak na zvýšení inflace. Poslední výsledky inflace naznačovaly i možnost, že by Fed mohl zpřísnit monetární politiku ještě více. To se ale nestalo.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia