Makroekonomické a finanční události USA: Fed dle očekávání cíl hlavní úrokové sazby nezměnil, potvrdil rychlejší redukci kvantitativního uvolňování a větší zvýšení úrokových sazeb již v roce 2022

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. Podle očekávání založeném na nedávných komentářích jeho guvernéra Jerome Powella oznámil zrychlení útlumu nákupu cenných papírů, tedy kvantitativního uvolňování, který zahájil teprve o měsíc dříve v listopadu (v měsíčním objemu 10 mld. USD státních dluhopisů USA a 5 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů). Od ledna tak Fed bude kupovat státní dluhopisy již pouze za 40 mld. USD (místo kupovaného objemu v říjnu 80 mld. USD, listopadu 70 mld. USD a prosinci 60 mld. USD) a hypotékami jištěné cenné papíry již jen za 20 mld. USD (místo v říjnu kupovaného objemu 40 mld. USD, v listopadu 35 mld. USD a v prosinci 30 mld. USD). V prohlášení Fed dále zmínil posílení pandemií nejvíce postižených sektorů, zlepšení trhu práce a posílení inflace. Mezi rizika zmínil nové kmeny koronaviru. Naznačil též splnění své inflační podmínky pro zvyšování úrokových sazeb, tj. že "inflace již nějaký čas překračuje cíl Fedu 2 %”. Proto se zvyšováním úrokových sazeb Fed čeká pouze na naplnění svého cíle plné zaměstnanosti. V makroekonomických projekcí Fed vůči předchozím zářijovým projekcím pro další roky snížil výhled růstu ekonomiky a nezaměstnanosti, avšak navýšil výhled inflace. Index cen spotřebitelských výdajů má v letech 2021, 2022, 2023 a 2024 dosáhnout 5,3 %, 2,6 %, 2,3 % a 2,1 % (dle zářijových projekcí 4,2 %, 2,2 %, 2,2 % a 2,1 %). Jádrová inflace, tedy index cen spotřebitelských výdajů bez cen potravin a energií má ve zmínených letech dosáhnout 4,4 %, 2,7 %, 2,3 % a 2,1 % (dle zářijových projekcí 3,7 %, 2,3 %, 2,2 % a 2,1 %). Cíl hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate Fed na konci let 2022, 2023, 2024 resp. v dlouhém období Fed vidí na 0,9 %, 1,6 %, 2,1 % a 2,5 % (dle zářijových projekcí 0,3 %, 1,0 %, 1,8 % a 2,5 %). Komentáře, zrychlení útlumu kvantitativního uvolňování i makroekonomické projekce obecně odpovídají aktualizovaným očekáváním založeným na opakovaně výrazně zvýšených výsledcích inflace, silného růstu ekonomiky i trhu práce a dle aktualizovaných komentářů a projekcí guvernéra Powella. Poslední výsledky inflace naznačovaly i možnost, že by Fed mohl zpřísnit monetární politiku více. To se ale nestalo. I když centrální banka predikuje rychlejší útlum nákupů cenných papírů tak aby neskončily až v létě dle listopadového plánu ale již v březnu a tím i rychlejší uvolnění prostoru pro dřívější a větší zvyšování úrokových sazeb, zpřísnění není razantní a spíše je směřováno na dobu horizontu monetární politiky, až poleví aktuální silná inflační vlna a ekonomika by měla být v rovnovážnějším postavení trhu práce, výkonu i inflace. To uklidnilo akciové trhy, které v reakci silně vzrostly.

USA: Rozhodnutí Fed monetární politiky včetně cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate

Skutečnost: 0 - 0,25 %
Očekávání:  0 - 0,25 %
Předchozí:   0 - 0,25 %

Rozbor, důležité komentáře: Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. 

Podle očekávání založeném na nedávných komentářích jeho guvernéra Jerome Powella oznámil zrychlení útlumu nákupu cenných papírů, tedy kvantitativního uvolňování, který zahájil teprve o měsíc dříve v listopadu (v měsíčním objemu 10 mld. USD státních dluhopisů USA a 5 mld. USD hypotékami jištěných cenných papírů). Od ledna tak Fed bude kupovat státní dluhopisy již pouze za 40 mld. USD (místo kupovaného objemu v říjnu 80 mld. USD, listopadu 70 mld. USD a prosinci 60 mld. USD) a hypotékami jištěné cenné papíry již jen za 20 mld. USD (místo v říjnu kupovaného objemu 40 mld. USD, v listopadu 35 mld. USD a v prosinci 30 mld. USD). 

V prohlášení Fed dále zmínil posílení pandemií nejvíce postižených sektorů, zlepšení trhu práce a posílení inflace. Mezi rizika zmínil nové kmeny koronaviru. Naznačil též splnění své inflační podmínky pro zvyšování úrokových sazeb, tj. že "inflace již nějaký čas překračuje cíl Fedu 2 %”. Proto se zvyšováním úrokových sazeb Fed čeká pouze na naplnění svého cíle plné zaměstnanosti. 

V makroekonomických projekcí Fed vůči předchozím zářijovým projekcím pro další roky snížil výhled růstu ekonomiky a nezaměstnanosti, avšak navýšil výhled inflace. Index cen spotřebitelských výdajů má v letech 2021, 2022, 2023 a 2024 dosáhnout 5,3 %, 2,6 %, 2,3 % a 2,1 % (dle zářijových projekcí 4,2 %, 2,2 %, 2,2 % a 2,1 %). Jádrová inflace, tedy index cen spotřebitelských výdajů bez cen potravin a energií má ve zmínených letech dosáhnout 4,4 %, 2,7 %, 2,3 % a 2,1 % (dle zářijových projekcí 3,7 %, 2,3 %, 2,2 % a 2,1 %). Cíl hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate Fed na konci let 2022, 2023, 2024 resp. v dlouhém období Fed vidí na 0,9 %, 1,6 %, 2,1 % a 2,5 % (dle zářijových projekcí 0,3 %, 1,0 %, 1,8 % a 2,5 %). 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře, zrychlení útlumu kvantitativního uvolňování i makroekonomické projekce obecně odpovídají aktualizovaným očekáváním založeným na opakovaně výrazně zvýšených výsledcích inflace, silného růstu ekonomiky i trhu práce a dle aktualizovaných komentářů a projekcí guvernéra Powella. Poslední výsledky inflace naznačovaly i možnost, že by Fed mohl zpřísnit monetární politiku více. To se ale nestalo. I když centrální banka predikuje rychlejší útlum nákupů cenných papírů tak aby neskončily až v létě dle listopadového plánu ale již v březnu a tím i rychlejší uvolnění prostoru pro dřívější a větší zvyšování úrokových sazeb, zpřísnění není razantní a spíše je směřováno na dobu horizontu monetární politiky, až poleví aktuální silná inflační vlna a ekonomika by měla být v rovnovážnějším postavení trhu práce, výkonu i inflace.  

Dopad na trhy: Rozhodnutí, komentáře a projekce Fedu uklidnily akciové trhy, které v reakci silně vzrostly. Fed utlumuje rychleji ultraexpanzi monetární politiky, než hlásil v listopadu, ale trhy na to již byly připraveny a útlum není panický a dramatický. Trhy věří, že Fed kormidluje ekonomiku k stabilnímu růstu a inflaci a k plné zaměstnanosti. 

 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia