Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová v rozhovoru pro kyperský deník nepřekvapila

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrálnií banky Christine Lagardeová v rozhovoru pro kyperský deník nepřekvapila. Bankéřka hlavně shrnula komentáře z poloviny března ze a po zasedání ECB monetární politiky včetně nákupů cenných papírů a úrokových sazeb 10.3. To znamená, podle Lagardeové krátkodobou reakcí ekonomiky eurozóny na Ukrajinskou krizi je zvýšení inflace a pokles ekonomického růstu. Podle prezidentky ale přicházející data nenaznačují větší nebezpečí stagflace (stagnující ekonomiky při větší inflaci). Inflace se podle ní vrátí k cíli ECB 2 % do roku 2024 podle všech scénářů banky. ECB i přes náraz Ukrajinské krize potvrdila trajektorii redukce ultraexpanze monetární politiky v podobě nákupů cenných papírů.

Eurozóna: Rozhovor prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové pro kyperský deník Filelefteros

Rozbor, důležité komentáře: Lagardeová v rozhovoru nepřekvapila. Bankéřka hlavně shrnula komentáře z poloviny března ze a po zasedání ECB monetární politiky včetně nákupů cenných papírů a úrokových sazeb 10.3. To znamená, podle Lagardeové krátkodobou reakcí ekonomiky eurozóny na Ukrajinskou krizi je zvýšení inflace a pokles ekonomického růstu. Podle prezidentky ale přicházející data nenaznačují větší nebezpečí stagflace (stagnující ekonomiky při větší inflaci). Inflace se podle ní vrátí k cíli ECB 2 % do roku 2024 podle všech scénářů banky. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Lagardeová v rozhovoru nepřekvapila. Bankéřka hlavně shrnula komentáře z poloviny března ze a po zasedání ECB monetární politiky včetně nákupů cenných papírů a úrokových sazeb 10.3. To znamená, podle Lagardeové krátkodobou reakcí ekonomiky eurozóny na Ukrajinskou krizi je zvýšení inflace a pokles ekonomického růstu. Podle prezidentky ale přicházející data nenaznačují větší nebezpečí stagflace (stagnující ekonomiky při větší inflaci). Inflace se podle ní vrátí k cíli ECB 2 % do roku 2024 podle všech scénářů banky. 

ECB i přes náraz Ukrajinské krize potvrdila trajektorii redukce ultraexpanze monetární politiky v podobě nákupů cenných papírů.

 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia