Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb. ČNB na posledním zasedání monetární politiky 5.5. zvýšila opět nad očekáváním svoji hlavní úrokovou sazbu o 75 bps na 5,75 %. V zápisu k rozhodnutí pak banka naznačila trvalejší vysoké úrokové sazby, než naznačuje její poslední květnová prognóza. Další vývoj úrokových sazeb je nejasný nejen nejistým makroekonomickým vývojem včetně inflace a geopolitických rizik ale i názorovým rozdělením bankovní rady ČNB. Štěpení se zvětšuje dodáním váhy minoritního názoru úrokové sazby nezvyšovat volbou prezidenta Miloše Zemana nového nástupce Jiřího Rusnoka v čele ČNB Aleše Michla. Taky proto banka zvažovala i alternativní scénář monetární politiky odhlížející od aktuálních inflačních tlaků, podle kterého by nějaký čas úrokové sazby zůstaly stabilní. Naopak hlavní scénář počítá s jejich zvyšováním až k 8,25 %. I když se zvýší vliv Michla v ČNB, většina bankovní rady jej spolu s Dědkem zatím pravděpodobně bude přehlasovávat. Zatím, protože ještě k červenci Zeman může významně obměnit složení bankovní rady až o tři její členy, kteří dosud hlasují v konsensu pro razantní zvyšování úrokových sazeb (může je však potvrdit ve funkci a nového radního jmenovat pouze místo dosluhujícího guvernéra Jiřího Rusnoka).

ČR: Vystoupení guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka v České televizy v pořadu Otázky Václava Moravce

Rozbor, důležité komentáře: Guvernér Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb. Řekl, že pokud aktuální data dle posledního vývoje vývoje ekonomiky potvrdí odhady v aktuální květnové prognóze ČNB, tak je vysoká pravděpodobnost, že ČNB na svém následujícím zasedání monetární politiky 22.6. opět zvýší úrokové sazby. To guvernér i předpokládá.

Rusnok dále řekl, že inflační očekávání se velmi v České republice rozvolnila a domácnosti a firmy čekají další růst cen. “My jako Česká národní banka musíme tlačit úrokové sazby proti těmto očekáváním. Nesmí tady převládnout přesvědčení, že inflace a inflační očekávání tady s námi budou dlouho, uvedlo Jiří Rusnok v pořadu Otázkách Václava Moravce. “Je tu neudržitelný růst mezd,” dodal Rusnok. 

Guvernér dále naznačil kulminaci inflace kolem 15 % v létě, na konci roku by podle něj mohla klesnout pod 10 % na 9,8 %. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb. 

ČNB na posledním zasedání monetární politiky 5.5. zvýšila opět nad očekáváním svoji hlavní úrokovou sazbu o 75 bps na 5,75 %. V zápisu k rozhodnutí pak banka naznačila trvalejší vysoké úrokové sazby, než naznačuje její poslední květnová prognóza. 

Další vývoj úrokových sazeb je nejasný nejen nejistým makroekonomickým vývojem včetně inflace a geopolitických rizik ale i názorovým rozdělením bankovní rady ČNB. Štěpení se zvětšuje dodáním váhy minoritního názoru úrokové sazby nezvyšovat volbou prezidenta Miloše Zemana nového nástupce Jiřího Rusnoka v čele ČNB Aleše Michla. Taky proto banka zvažovala i alternativní scénář monetární politiky odhlížející od aktuálních inflačních tlaků, podle kterého by nějaký čas úrokové sazby zůstaly stabilní. Naopak hlavní scénář počítá s jejich zvyšováním až k 8,25 %. I když se zvýší vliv Michla v ČNB, většina bankovní rady jej spolu s Dědkem zatím pravděpodobně bude přehlasovávat. Zatím, protože ještě k červenci Zeman může významně obměnit složení bankovní rady až o tři její členy, kteří dosud hlasují v konsensu pro razantní zvyšování úrokových sazeb (může je však potvrdit ve funkci a nového radního jmenovat pouze místo dosluhujícího guvernéra Jiřího Rusnoka).

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia