Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok s ohledem na Ukrajinskou krizi navýšil výhled inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok řekl, že inflace s ohledem na válku na Ukrajině letos neklesne, jak čekala centrální banka ale přenese se do příštího roku. Její kulminaci posunul z odhadu kolem 10 % "o jeden a více procentních bodů". Výhled jejího poklesu pak odložil na rok 2023, pokud se situace normalizuje. Stagflace, tedy ekonomické stagnace při vysoké inflaci tak jako při ropných šocích v 70. letech minulého století se ale neobává, byť její známky v ekonomice již pozoruje, s ohledem na skutečnost, že porovnání s minulostí je v lepší kondici domácí poptávka v ČR i ve světě. Pokles ekonomického růstu ale letos bude výraznější. Podle Rusnoka banka na nadcházejícím zasedání monetární politiky 31.3. i s ohledem na možné ochlazení ekonomické aktivity bude zvažovat již jen mírné zvýšení úrokových sazeb. To je v souladu s poslední únorovou prognózou ČNB. Vůči ní inflace bude opět výrazně vyšší, podobně ale bude nižší i růst ekonomiky, což inflaci bude časem tlačit níže.

ČR: Komentáře guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka v pořadu deníku E15 Očima guvernéra

Rozbor, důležité komentáře

Inflace: Rusnok řekl, že inflace s ohledem na válku na Ukrajině letos neklesne, jak čekala centrální banka ale přenese se do příštího roku. Její kulminaci posunul z odhadu kolem 10 % "o jeden a více procentních bodů". Výhled jejího poklesu pak odložil na rok 2023, pokud se situace normalizuje. 

Ekonomický růst: Stagflace, tedy ekonomické stagnace při vysoké inflaci tak jako při ropných šocích v 70. letech minulého století se ale neobává, byť její známky v ekonomice již pozoruje, s ohledem na skutečnost, že  porovnání s minulostí je v lepší kondici domácí poptávka v ČR i ve světě. “Ekonomika je nastartovaná na solidní růst. Poptávkové interní síly jsou výrazné. Takže jakmile se odbourají hlavní příčiny inflace, které jsou spojené se surovinami a částečně stále s poruchami dodavatelských řetězců po covidu, tak si myslím, že se růst vrátí v solidní formě,” uvedl optimisticky šéf centrální banky.  

Monetární politika: Podle Rusnoka banka na nadcházejícím zasedání monetární politiky 31.3. i s ohledem na možné ochlazení ekonomické aktivity bude zvažovat již jen mírné zvýšení úrokových sazeb. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér České národní banky Jiří Rusnok řekl, že inflace s ohledem na válku na Ukrajině letos neklesne, jak čekala centrální banka ale přenese se do příštího roku. Její kulminaci posunul z odhadu kolem 10 % "o jeden a více procentních bodů". Výhled jejího poklesu pak odložil na rok 2023, pokud se situace normalizuje. Stagflace, tedy ekonomické stagnace při vysoké inflaci tak jako při ropných šocích v 70. letech minulého století se ale neobává, byť její známky v ekonomice již pozoruje, s ohledem na skutečnost, že  porovnání s minulostí je v lepší kondici domácí poptávka v ČR i ve světě. Pokles ekonomického růstu ale letos bude výraznější. Podle Rusnoka banka na nadcházejícím zasedání monetární politiky 31.3. i s ohledem na možné ochlazení ekonomické aktivity bude zvažovat již jen mírné zvýšení úrokových sazeb. To je v souladu s poslední únorovou prognózou ČNB. Vůči ní inflace bude opět výrazně vyšší, podobně ale bude nižší i růst ekonomiky, což inflaci bude časem tlačit níže. 

 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia