Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB intervencemi podpořila korunu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Česká národní banka intervenovala na podporu koruny. Koruna je pod tlakem Ukrajinské krize. Velká nestabilita války na Ukrajině má globální důsledky na hlavní globální makroekonomické agregáty, v první řadě akcelerací inflace ovšem také tlakem na pokles ekonomického růstu. Navíc má epicentrum ve Střední a Východní Evropě. Proto kapitál směřuje z rozvíjejících se trhů a obecně z rizikovějších aktiv do aktiv jistoty. Proto investoři prodávají korunu. ČNB to znesnadňuje plnění inflačního cíle v situaci vysoké inflace. Slábnoucí měna totiž inflaci zvyšuje, proto banka zasahuje. Poté, co koruna ztratila od vypuknutí Ukrajinské krize více než 6 %, k euru z 24,3 na 25,8, její kurs k euru fluktuuje v pásmu 25,5 - 25,9.

ČR: Intervence České národní banky na podporu koruny

Rozbor„Smysl je jednoduchý, nemůžeme připustit, aby koruna dramaticky oslabovala v důsledku této strašné geopolitické krize. Ačkoliv pro to žádné zásadní fundamentální důvody nejsou. Česká ekonomika byla a je velice zdravá. Oslabení jde na vrub rizikům, které investoři v našem regionu vidí,“  vysvětlil v pořadu Devadesátka guvernér J. Rusnok.

Hodnocení: Koruna je pod tlakem Ukrajinské krize. Velká nestabilita války na Ukrajině má globální důsledky na hlavní globální makroekonomické agregáty, v první řadě akcelerací inflace ovšem také tlakem na pokles ekonomického růstu. Navíc má epicentrum ve Střední a Východní Evropě. Proto kapitál směřuje z rozvíjejících se trhů a obecně z rizikovějších aktiv do aktiv jistoty. Proto investoři prodávají korunu. ČNB to znesnadňuje plnění inflačního cíle v situaci vysoké inflace. Slábnoucí měna totiž inflaci zvyšuje, proto banka zasahuje.  

Dopad na trhy: Koruna během ukrajinské krize odepsala více než 6 procentních bodů a sesunula se k euru z 24,3 na 25,8. Během intervencí koruna volatilně kolísá v pásmu 25,5 - 25,9. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia