Makroekonomické a finační události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová stále čeká letošní pokles inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila, že inflace zůstane zvýšená déle, stále však počítá s jejím letošním poklesem stejně jako s útlumem nákupu cennných papírů a tedy omezením monetární ultraexpanze. Vymezila se opakovaně proti zvyšování úrokových sazeb s ohledem na rezervy evropských trhů (práce, nemovitosti atd.).

Interview prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové pro Redaktionsnetzwerk Deutschland

Rozbor, důležité komentáře

Inflace: Lagardeová potvrdila, že inflace zůstane zvýšená déle, stále však počítá s jejím letošním poklesem. “Pouze pokud by mzdová vyjednávání výrazně a trvale překračovala růst produktivity práce a střednědobá inflační očekávání (která jsou podle Lagardeové blízko úrovně inflačního cíle ECB 2 %, mohlo by to zvýšit inflaci. Momentálně to ale vůbec nevidíme. Ve většině zemí eurozóny včetně Německa je požadavky mezd jsou velmi mírně.” Prezidentka rovněž řekla, že cenový dopad přesunu k obnovitelné energii je minimální až malý. 

Monetární politika: Lagardeová potvrdila útlum nákupu cennných papírů a tedy omezení monetární ultraexpanze. Vymezila se opakovaně proti zvyšování úrokových sazeb s ohledem na rezervy evropských trhů (práce, nemovitosti atd.).

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila, že inflace zůstane zvýšená déle, stále však počítá s jejím letošním poklesem stejně jako s útlumem nákupu cennných papírů a tedy omezením monetární ultraexpanze. Vymezila se opakovaně proti zvyšování úrokových sazeb s ohledem na rezervy evropských trhů (práce, nemovitosti atd.).

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia