Akciový trh USA: Wall Street zavřel výše po konci rozhovoru Biden - Si Ťin-pching, stabilizace ceny ropy

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Tři hlavní akciové indexy Spojených států amerických v pátek zavíraly výše. Největší podporu jim dodaly akcie firem technologického sektoru, které nedávno utrpěly silné poklesy. Předtím rozhovory prezidentů světových politických i ekonomických velmocí USA a Čínské lidové republiky, Joe Bidena a Si Ťin-pchinga o Ukrajinské krizi skončily bez větších překvapení.

V pátek hlavní akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) vzrostl 1,17 % na 4 463 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem USA Dow Jones Industrial Average (.DJI) posílil 0,8 % na 34 755 bodů a hlavní akciový index USA dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) přidal 2,05 % na 13 894 bodů. 

V týdením srovnání tři hlavní akciové indexy Wall Streetu vykázaly svoje největší procentuální růsty od začátku listopadu 2020: index S&P 500 vzrostl 6,2 %, index Dow Jones Industrial Average přidal 5,5 % a index Nasdaq Composite vyskočil 8,2 %. 

Páteční jev "Triple-witching”, v kterém investoři uzavírají pozice futures a opčních kontraktů před jejich expirací (současná expirace kontraktů opcí akcií a akciových indexů a futures akciových indexů) a který zvyšuje volatilitu a obchodní objemy zvýšil objem na 18,47 mld. zobchodovaných akcií burz USA. Překonal tak denní průměr plné denní obchodní seance posledních 20 obchodních dnů 14,56 mld. zobchodovaných akcií.  

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia