Ukrajinská krize: Rusko slíbilo omezit operace na severní Ukrajině, zváží návrhy Ukrajiny mírové dohody, pokles rizika na trzích, příměří severu Ukrajiny, dočasné nebo trvalé?

Makroekonomický zpravodaj
  |  
29.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Ruská federace na úterních rozhovorech slíbila omezit svoje vojenské operace kolem Kyjeva a na severní Ukrajině s cílem vytvoření prostoru dosažení kýžené mírové dohody. Ukrajina navrhla pro mírovou dohodu pro sebe status neutrality s mezinárodními garancemi ochrany před útokem. Rusko se teprve poradí.

Ukrajina - Rusko: Příměří (Istanbulská dohoda)

Rozbor

Příměří: “Bylo učiněno rozhodnutí radikálně snížit vojenskou aktivitu v oblastech Kyjeva a Černihivu s cílem zvýšit vzájemnou důvěru a vytvořit nezbytné podmínky dalších jednání a dosažení konečného cíle souhlasu a podpisu dohody,” řekl Alexander Fomin, náměstek ministra obrany Ruska. Podle Fomina generální štáb Ruska zveřejní více detailů o těchto rozhodnutích, jakmile se ruská delegace vrátí do Moskvy. 

Mírová dohoda: Ukrajina je v návrzích mírové dohody dále, navrhuje, že se nepřipojí k aliancím a neposkytne základny zahraničním vojskům. Bude mít však svoji bezpečnost garantovánu podmínkami podobnými článku 5, klauzuli kolektivní ochrany Severoatlantické aliance. Garance mají poskytnout Izrael a země NATO Kanada, Polsko a Turecko. Některé garance by taky mohly poskytnout Rusko, Spojené státy americké, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Německa a Itálie. Návrh obsahuje 15letou konzultační periodu statusu Ruskem anektovaného Krymu. Osud sporného jihovýchodního regionu Ukrajiny Donbasu, který Rusko požaduje, aby byl navrácen Ukrajinou separatistům má být odložen k dalšímu projednávání lídry Ukrajiny a Ruska. Jakákoliv mírová dohoda bude možná jen na základě referenda na Ukrajině.  Podmínkou Ukrajiny je rovněž její vstup do Evropské unie, proti čemuž Rusko nic nemá. 

Hlavní vyjednavač Ruska Vladimir Medinskyj řekl, že návrhy Ukrajiny přezkoumá a odreportuje prezidentovi Ruska Vladimiru Putinovi. 

Hodnocení: Návrhy Ukrajiny by znamenaly, že Ukrajina trvale zafixuje současný neutrální status, že nebude v žádné vojenské alianci a nebude držet jaderné zbraně. 

Ukrajina a Rusko dosáhly první příměří. Jde teprve o první krok k možné mírové dohodě. Navíc nejistý, vždyť Rusko již v pátek naznačilo přesun těžiště vojenských operací zpět k Donbasu, nicméně Ukrajina i západní média hlásili nepřetržité boje po celé Ukrajině i několik dnů poté. Možná však páteční prohlášení Ruska přece jen s úterním příměřím nabralo výraznějí kurs k míru. Do značné míry to má spojitost se zastavením postupu Ruska kvůli hrdinské obraně Ukrajiny s nepřímou pomocí Západu dodávek zbraní, informací a sankcí proti Rusku. Původním cílem Ruska bylo Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Přechod k redukci vojenských operací Rusku umožňuje rétorika, že se mu podařilo snížit vojenskou kapacitu Ukrajiny. Cíle Ruska však byly pravděpodobně ambicióznější, tedy s ovládnutím země a vlády. 

Není jisté, že Rusko bude preferovat postup k mírové dohodě, tím víc i případné dodržování příměří. Navíc jsou zde hlubší problémy Donbasu a Krymu potažmo sankcí uvalených na Rusko. Přesto toto příměří je (prvním) výraznějším signálem možného míru. 

Válka na Ukrajině zahájená Rusklou invazí 24.2. poté, co Putin uznal separatistické rebliky v Donbasu, Luhaňskou a Donbaskou lidovou republiku, vedla k migraci přibližně 3,9 milionů lidí, tisíce přišly o život nebo bylo zraněno. Těžce zasaženy byly ekonomiky Ruska a Ukrajiny i celého světa. Invaze Ruska byla i bez ohledu na příměří zastavena, Ukrajina podniká protiofenzivu a získala zpět pod kontrolu některá města a oblasti. Rusku se po dobu více než měsíc trvající invaze nepodařilo trvaleji získat žádné město Ukrajiny. Rusko invazi doma prezentuje jako speciální operaci spojenou s "demilitarizací a denacifikací" Ukrajiny. Západ naopak válku prezentuje jako nevyprovokovanou invazi Ruska na Ukrajině. 

Dopad na trhy: Krok k míru a pokles rizika a nejistot trhy ocenily silnějším poklesem ceny ropy, zlata a oslabením dolaru a růstem hlavních světových akciových indexů. Posílila i koruna k euru. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia