Ukrajinská krize: Čína podpoří Rusko, diplomaticky, pokud vstoupí na Ukrajinu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Čínská lidová republika podpoří Ruskou federací diplomaticky a možná i hospodářsky v případě, že podnikne invazi na Ukrajinu. To by zhoršilo již tak napjaté vztahy se Západem. Čína ale podle expertů vojenskou pomoc Rusku neposkytne.

Čína udržuje často zmiňovanou zahraniční politiku principu nevměšování a uvedla i podporu suverenity Ukrajiny. Na druhou stranu spojenectví s Ruskem země s druhou největší ekonomikou světa potvrzuje hlasování v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů, v kterém se nepřipojila k k řadě zemí odsuzujících poslední zahraniční politiku Ruska vůči Ukrajině. 

Čína si nicméně invazi na Ukrajinu nepřeje kvůli možnému dopadu ekonomických sankcí i na Čínu zvlášť v případě, že by ekonomicky Rusku pomáhala. To by bylo nepříjemné pro Čínu v době, kdy její preziden t bdue usilovat o bezprcedentní třetí funkční období s prioritou stability. Rovněž by to ukázalo deficit efektivity Číny jako moderátora. Čína totiž opakovaně všechny strany včetně Ruska vyzývá k mírovému řešení krize. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia