Události minulého týdne (23. - 29.8.): Guvernér Fedu Powell potvrdil přiblížení redukce monetární ultraexpanze, vidí plnou zaměstnanost a pokles inflace, Fauci vyhlíží kontrolu nad koronavirem na jaře 2022

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell v projevu uvedl výhled dalšího sílení trhu práce a stabilizaci nyní zvýšené inflace. Potvrdil všeobecné očekávání zahájení prvního kroku redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, již ve druhém pololetí 2021. Doktor Anthony Fauci, hlavní expert infekčních nemocí USA, naznačil, že by Spojené státy americké mohly dostat COVID-19 pod kontrolu do začátku roku 2022, pokud posílí vakcinace.

Makroekonomické události USA: Guvernér Fedu Powell potvrdil přiblížení redukce monetární ultraexpanze, vidí plnou zaměstnanost a pokles inflace

Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell v ostře sledovaném vystoupení na začínajícím prestižním a pro výhled monetární politiky a tím i pro trhy důležitým ekonomickým sympoziem v Jackson Hole pro signály časování potenciálního zpřísnění ultraexpanzivní monetární politiky potvrdil redukci QE v 2H 2021 založenou na výhledu posunu k plné zaměstnanosti a dočasnosti zvýšené inflace. Vyhradil se opět proti očekávání, že by mohlo brzo dojít ke zvyšování úrokových sazeb. Trh s tím jak se řada bankéřů Fedu poslední dobou s opatrností vyhrazovala vůči zvýšené inflaci měl před Powellovým vystoupením obavy prudšího posunu monetární politiky k ostřejší redukci její ultraexpanze, to se však Powellovým vystoupením nestalo. Powell tak dolů dolar a tržní úrokové sazby a posílil akcie. Vůči koronavirové variantě delta, která trhá rekordy v USA od začátku roku se vyjádřil opatrně, přesto je znát, že se dívá za její horizont, patrně nečeká její výraznější vliv na ekonomiku ani monetární politiku. Komentáře guvernéra tak potvrzují očekávání, že Fed oznámí redukci kvantitativního uvolňování na svém příštím zasedání monetární politiky 21. - 22.9. s jeho zahájením ve čtvrtém čtvrtletí 2021.

Covid-19: Fauci v souvislosti s vakcinačním schválením řekl, že USA by mohly dostat koronavir pod kontrolu do jara 2022, pokud bude očkováno víc lidí

Doktor Anthony Fauci řekl, že Spojené státy americké by mohly dostat COVID-19 pod kontrolu do začátku roku 2022, pokud posílí vakcinace, den poté, co farmaceutický gigant Pfizer získal plné povolení své vakcíny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv USA (FDA). Další potenciální schválení mohou přijít v příštích týdnech. 

Fauci, hlavní expert infekčních nemocí USA řekl, že plné schválení FDA schválení vakcíny Pfizer-BioNTech dláždí cestu vakcinace více lidí s potenciálním schválením vakcíny farmaceutické společnosti Moderna v příštích týdnech a autorizací mladších dětí do podzimu. 

Představitelé USA rovněž vyzvali soukromé firmy USA a více státních a lokálních vlád, aby po zaměstnancích vyžadovaly očkování s cílem posílit míru vakcinace. Armáda USA a rovněž několik firem a universit včetně CVS Health Corporation či Deloitte a jednoho univerzitního týmu amerického fotbalu po oznámení FDA vydaly požadavek vakcinace COVID-19, což příspělo k růstu akcií na americké burze. 

Fauci rovněž řekl, že poskytovatelé zdravotní péče mají taky více využívat protilátkových léků COVID-19 včetně těch od Eli Lilly & Co, Regeneron Pharmaceuticals a GlaxoSmithKline Plc/Vir Biotechnology Inc. Řekl, že tyto léky mohou snížit hospitalizace a úmrtí až o 85 %, pokud se aplikují brzo u infikovaných lidí. 

USA nyní zápolí s další koronavirovou vlnou kvůli vysoce nakažlivé koronavirové variantě delta. Hospitalizace a úmrtí rovněž rostou zvláště na Floridě, v Mississippi, Louisianě, Texasu a v jiných částech jihu USA. Průměrný počert úmrtí COVID-19 vzrostl 23 % v sedmidenním srovnání, sdělila 24.8. doktorka Rochelle Paula Walenskyová, ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí USA. Podle výpočtu agentury Reuters USA dosahují v průměru 1000 úmrtí COVID-19 denně a více než 150 000 nových případů.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání