Světová politika a ekonomika: Summit G7 připustil větší roli plynu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
29.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Summit zemí skupiny G7 (disponujících největšími vyspělými ekonomikami světa a liberálními demokraciemi) v Německu přes potvrzení závazků řešení změn klimatu připustil větší těžiště zapojení plynu v globálním využití energií. Jde o reakci na Ukrajinskou a tím i na energetickou krizi.

V komuniké z posledního dne summitu dohod G7 mimo jiné stojí: “...zdůrazňujeme důležitou roli, kterou posílené dodávky LNG mohou hrát a znáváme, že investice v tomto sektoru je nezbytná v odpovědi na současnou krizi." "V těchto výjimečných okolnostech veřejně podporované investice v sektoru plynu mohou být vhodné jako dočasná odpověď…” “ Zavazujeme se k dosažení plně nebo převážně dekarbonizovanému energetickému sektoru do roku 2035.”

Summit v dalších dohodách komunikoval témata sankcí Ruské federace, potravinové bezpečnosti, vytvoření Klimatického klubu (mezivládní fórum k implementaci pařížské dohody), Čínské lidové republiky, Íránu, dluhu, koronaviru a genderové rovnosti. Dohody těchto kapitol se obešly bez překvapení. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia