Ropa: OPEC+ sníží škrty produkce ropy opět pouze 400 000 barelů denně

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se zeměmi s organizací spolupracujích včetně Ruska, dohromady OPEC+ rozhodla potvrdit stávající tempo uvolňování škrtů ropné produkce i v dubnu, tj. 400 000 barelů ropy denně. OPEC+ tak nereagoval na raketově rostoucí ceny ropy kvůli eskalaci ukrajinské krize. Ještě předtím ceny ropy silně rostly prakticky z nulových úrovní v době prvního úderu koronavirové pandemie na uzavření ekonomik a propadu poptávky po ropě kvůli ústupu pandemie a s tím souvisejícím otevíráním světových ekonomik a růstem poptávky po ropě a kvůli vleklým jednáním klíčového vývozce ropy Íránu se představiteli hlavních zemí světa o uvolnění sankcí na vývoz jeho ropy výměnou za kontroku jeho jaderného programu.

Ceny ropy letí vzhůru, 3.3. vyskočily na 110 - 115 USD/barel, tj. na maxima od roku 2014 s tím jak Západ zpřísnil sankce na Ruskou federaci kvůli její invazi na Ukrajině a kvůli narušeným vývozům ropy druhého největšího vývozce ropy světa Ruska. Sankce odradily od nákupu ruské ropy mnohé kupce a rovněž způsobily výpadky vývozu ropy dalšího člena OPEC+ Kazachstánu. 

Postupné pravidelné rušení škrtů produkce ropy tempem 400 000 barelů ropy denně od srpna.

Prohlášení OPEC+ říká: “Současné fundamenty trhu ropy a konsensus jeho výhledu ukazují na dobře vyvážený trh a že současná volatilita není způsobena změnami tržních fundamentů ale současným geopolitickým vývojem.” Zasedání OPEC+ trvalo pouze méně než 1/4 hodiny a bylo nejkratší v historii. 

Západ zvažuje výraznější sankce na ruský export ropy, k tomu ale potřebuje zajistit případný ruský výpadek vývozu černého zlata náhradu od dalších exportérů. Spousta z nich k tomu ale nemá volné kapacity. 

Poptávka ropy se před úderem globální koronavirové pandemie v roce 2019 pohybovala mírně nad 100 mil. barelů denně. Zdravotní krize posledních dvou let ji ale srazila. OPEC+ reagovala rekordním snížením produkce ropy 10 mil. barelů denně, tedy zhruba 10 % globální nabídky. Poté postupně škrty ropy redukovala a tak nyní z uvedeného snížení zbývá přibližně 2,6 mil. barelů ropy denně. K plnému ukončení rekordních škrtů éry pandemie chybí odstavit redukci 2,6 mil. barelů ropy denně, což OPEC+ predikuje do do letošního září. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia