Ropa: OPEC+ potvrdil stávající plán snížení škrtů produkce ropy

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC a země s ní spolupracující včetně Ruska, společně označovaní jako OPEC+ potvrdili plán redukce škrtů produkce ropy 400 000 barelů denně za měsíc do konce roku 2021 i v prvních měsících roku 2022.

Hlavní producent sdružení OPEC+ Saúdská Arábie odmítl požadavek Spojených států amerických, které nejsou členem OPEC+ na zvýšení produkce nad stávající plán s odůvodněním řádění koronavirové pandemie a nebezpečím oslabení poptávky. 

Příjmy všech producentů ropy v souvislosti s koronavirovou pandemií v roce 2020 spadly, oživení poptávky se světovou ekonomikou jim umožňuje posílit svoje příjmové bilance. Produkce největšího světového producenta ropy USA v roce 2020 prudce spadla, od té doby se obnovila mnohem pomaleji, než se čekalo. Tento rok poptávka ropy s ústupem pandemie kvůli rozsáhlým očkovacím kampaním a s tím souvisejícím otevíráním světové ekonomiky vzrostla, zatímco nabídku potlačily výpady hurikánů a nižší investice během vrcholů pandemie, kdy poptávka ropy propadla. 

Příští zasedání OPEC+ je na programu 2.12. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia