Ropa: OPEC+ navýšil posilování produkce ropy

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se zeměmí s ní spolupracujících včetně například Ruské federace společně sdružené pod hlavičkou OPEC+ rozhodla podle zdroje agentury Reuters o posílení navyšování produkce ropy v podobě útlumu restrikcí produkčních limitů přijatých s vypuknutím koronavirové pandemie a prudkým poklesem poptávky ropy. Od července včetně srpna v podobném rozsahu se tak podle zdroje nabídka zvýší o 648 000 barelů ropy denně, cca 0,7 % globální světové poptávky nad dlouhodobým plánem pozastavovat tyto restrikce přibližně o 432 000 barelů ropy denně.

Rozhodnutí OPEC+ souvisí s kompenzací poklesu produkce ropy Ruské federace v souvislosti se sankcemi Západu kvůli její invazi na Ukrajině a se snahou zmírnit silný růst cen ropy globálně sytící vysokou inflaci. Embargo ropy Ruska, které by v dalších kvartálech mohlo dosáhnout až 2 - 3 mil. barelů ropy denně povede ke snížení nabídky těžby této země a její přesměrování do Asie, zejména do Čínské lidové republiky a do Indie. To zvyšuje cenu ropy. Nemnoho zemí ropného kartelu zvýšit svoji nabídku ropy včetně lídra seskupení Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů by mohly vést k významné roztržce s Ruskem včetně uzavření jeho spolupráce s OPEC+.

Ceny ropy se stále pohybují v pásmu 100 - 120 USD/barel. Reakce na trhu na rozhodnutí OPEC+ nebyla velká, neboť rozhodnutí produkčních kvót nekoresponduje s reálnou produkcí ropy. Řada zemí organizace totiž nestačí produkovat ropu ještě se sníženými produkčními plány a produkuje na své produkční kapacitě vyjma Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia