Očekávané politické události týdne 4. - 10.4. eurozóna: V 1. kole prezidentských voleb Francie se schyluje k rozhodujícímu déjà vu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.04.2022
  |  
Josef Kvarda
1. kolo prezidentské volby Francie (10.4.) je hlavní politickou událostí týdne 4. - 10.4. eurozóny. Kuriózní dostaveníčko po 5 letech v rozhodujícím druhém kolem prezidentských voleb se předpokládá pro současného prezidenta Emmanuela Macrona, představitele centristické liberální strany La République En Marche! (Republiko vpřed nebo Republika v pohybu) a Marine Le Penovou, předsedkyni krajně pravicové, nacionalistické a euroskeptické Národní fronty. Také tentokrát současného prezidenta nečeká nic lehkého a Evropa bude na vážkách, přestože se čeká jeho celková výhra a potvrzení proevropské integrace.

1. kolo prezidentské volby Francie (10.4.): Kuriózní dostaveníčko po 5 letech v rozhodujícím druhém kolem prezidentských voleb se předpokládá pro současného prezidenta Emmanuela Macrona, představitele centristické liberální strany La République En Marche! (Republiko vpřed nebo Republika v pohybu) a Marine Le Penovou, předsedkyni krajně pravicové, nacionalistické a euroskeptické Národní fronty. Také tentokrát současného prezidenta nečeká nic lehkého a Evropa bude na vážkách, přestože se čeká jeho celková výhra a potvrzení proevropské integrace. 

V roce 2017 Macron ve 2. rozhodujícím kole zvítězil vcelku jasně 66,1 % / 33,9 %. Tento výsledek potvrdil proevropský směr Francie, podstatu integrace Evropy a tím i dlouhodobé směřování Francie. Tehdy vítězství Macrona vzhledem k nejistotě a možnosti ostrého zvratu vedlo k posílení přílivu kapitálu do Francie a Evropy. Následně Macronova strana hladce ovládla i parlamentní volby. 

O pět let později předvolební průzkumy Macrona v prvním kole favorizují více, než před 5 lety. Pokud ale Macron nevyhraje hned v kole prvním, sice stále bude favorit na celkové vítěství, ale soupeř, zvlášť bude-li to opět Le Penová může mít větší šance, neboť může získat některých výrazněji preferovaných kandidátů, jako je například novinář Éric Zemmour (strana Reconquête! - Znovudobytí!). Černým koněm první volby je rovněž Jean-Luc Mélenchon hnutí La France Insoumise - Nepoddajná Francie, který představuje rovněž reprezentanta okraje politického spektra, tentokrát ovšem krajní levice.

Také tentokrát média varují resp. straší veřejnost možností, že by volby vyhrála Le Penová. Míru jejího přizpůsobení pragmatické politice přiměřeně realisticky tuší hlavně pouze ona. 

Předpokládáná obhajoba Elysejského paláce Macronem by měla posílit akcie a euro, oslabit dluhopisy.  

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia