Očekávané makroekonomické události týdne 5. - 9.9. Česká republika: Pokračuje robustní růst nominálních mezd a pád reálných platů, slabost obchodní bilance, průmyslové výroby a maloobchodních tržeb i síla stavebnictví a trhu práce

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Mzdy (2Q 2022, 5.9.), obchodní bilance (7 2022, 6.9.), průmyslová výroba (7 2022, 6.9.), stavební produkce (7 2022, 6.9.), maloobchodní tržby (7 2022, 7.9.) a měsíční data trhu práce dle Ministersta práce a sociálních věcí (8 2022, 8.9.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 5. - 9.9. České republiky. Nominální mzdy pokračují silným růstem, reálně se ale jejich pád zrychluje. Obchodní bilance zůstává deficitní. Výkonnost průmyslu zůstává mdlá. Stavebnictví pokračuje v oživení, i když poslední měsíce byly spíše ve znamení stagnace. Maloobchodní tržby slábnou. Trh práce zůstává velmi silný.

Mzdy (2Q 2022, 5.9.): Nominální mzdy pokračují silným růstem, reálně se ale jejich pád zrychluje. Důvodem je stále sílící inflace. Tím se narušuje sentiment spotřebitelů, což ohrožuje poptávku a ekonomiku. Dosavadní trend by měl pokračovat i v dalších čtvrtletích. Oslabení ekonomiky (které by se mělo promítnout do ztráty kondice trhu práce a tím i mezd) není zcela jasné. 

Obchodní bilance (7 2022, 6.9.): Zahraniční obchod pokračuje již rok výrazným deficitem. Struktura schodku se obvšem posunula, v předchozích kvartálech deficit tvořil silnější import výrazně zdražené ropy i nižší export automobilů kvůli produkčním omezením. V posledních měsících se ovšem produkční omezení uvolňují a export automobilů se dokázal vrátit k loňským úrovním. Toto zlepšení ovšem vynulovalo další zdražení ropy a posílení importu. 

Průmyslová výroba (7 2022, 6.9.): Výkonnost průmyslu zůstává mdlá. Průmyslová výroba vykazuje náznaky oživení s probuzením automobilového průmyslu s uvolněním limitů nabídky. Přesto zpracovatelský průmysl jako celek roste stále pouze velmi mírně. Sektor je pod tlakem Ukrajinské krize a tím i oslabení růstu světové ekonomiky včetně hlavních obchodních partnerů eurozóny, stále silně rostou ceny vstupů. Sentiment komplikuje i rapidní zvýšení úrokových sazeb ČNB. 

Stavební produkce (7 2022, 6.9.): Stavebnictví pokračuje v oživení, i když poslední měsíce byly spíše ve znamení stagnace. Stavebnictví v posledních kvartálech vykazuje oživení. Sektor se dokázal poprat s produkčními omezeními posledního roku. Rezidenční stavitelství sice je pod tlakem slabé poptávky kvůli silnému zdražení úvěrů, ovšem vzhledem k dlouhodobému převisu nad poptávkou stavitelé zkrátka mají stále co stavět. Kromě toho se do sektoru příznivě infiltruje podpůrný balíček Evropské unie na podporu jejích ekonomik v pandemické krizi a jejich restrukturalizaci. 

Maloobchodní tržby (7 2022, 7.9.): Maloobchodní tržby slábnou. Spotřeba domácností se přesunula od zboží k službám, navíc pád spotřebitelského sentimentu na dlouhodobé minimum bude dostávat pod ostrý tlak celkovou spotřebu domácností.

Měsíční data trhu práce dle Ministersta práce a sociálních věcí (8 2022, 8.9.): Trh práce zůstává velmi silný. Ekonomiku čeká další oslabení. Pokud nedojde k vleklejší recesi, což zatím není základní scénář, trh práce zůstane velmi silný. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní růst nominálních mezd a pád reálných mezd jsou nepříznivé pro korunu, akcie i dluhopisy. Deficitní obchodní bilance a slabost průmyslové produkce a maloobchodních tržeb je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a korunu. Naopak síla stavebnictví a trhu práce jsou příznivé pro akcie a korunu, nepříznivé pro dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia