Očekávané makroekonomické události týdne 4. - 8.7. České republiky: Svátky, průmyslová výroba a zahraniční obchod stále v útlumu, stavebnictví roste

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Svátky Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5.7.) a Den upálení Jana Husa (6.7.), průmyslová produkce (5 2022, 7.7.), stavení produkce (5 2022, 7.7.) a obchodní bilance (5 2022, 7.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 4. - 8.7. České republiky. Obchodování na finančních trzích bude po dobu svátků zavřeno. Průmyslová výroba a zahraniční obchod jsou stále v útlumu, stavebnictví roste.

Svátky Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5.7.) a Den upálení Jana Husa (6.7.): Obchodování na finančních trzích bude po dobu svátků zavřeno. 

Průmyslová produkce (5 2022, 7.7.): Průmyslová výroba je stále v útlumu, tíží jej stále hlavně slabost automobilového průmyslu vlivem produkčních omezení ekonomiky. Navíc se k průmyslu blíží temný mrak oslabení světové ekonomiky. 

Stavení produkce (5 2022, 7.7.): Oživení stavební produkce České republiky pokračovalo i v březnu. Tempu meziročního růstu pomáhá nízká srovnávací báze loňského roku. Sektor trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví teprve dostává do tempa. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. S Ukrajinskou krizí ale sentiment oslabil. 

Obchodní bilance (5 2022, 7.7.): Útlum obchodní bilance nekončí. Táhne jej slabost průmyslové produkce vlivem produkčních omezení a současně velmi významně drahé energie velmi prodražující a zvyšující dovoz. Blížící se útlum světové ekonomiky může obchodní bilanci ještě více stlačit do schodku 

Očekávané události na trhy: Útlum průmyslu a exportu je nepříznivý pro korunu a akcie a je příznivý pro dluhopisy, oživení stavební produkce je příznivé pro akcie a korunu a nepříznivé pro dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia