Očekávané makroekonomické události týdne 30.8. - 3.9. ČR: Proč ekonomika šlapala ve druhém čtvrtletí vodu, kulminace nezaměstnanosti (ČSÚ)?

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt, revize a struktura (2Q 2021, 31.8.) a měsíční data trhu práce Českého statistického úřadu (7 2021, 1.9.) jsou hlavní makroekonomická data týdne 30.8. - 3.9. České republiky. Ekonomika v období duben - červen příliš neoživovala. Nezaměstnanost vykazuje známky kulminace.

Hrubý domácí produkt, revize a struktura (2Q 2021, 31.8.): Ekonomika v období duben - červen příliš neoživovala. Polevení koronavirové pandemie umožnilo ve druhém čtvrtletí otevírat ekonomiku včetně obchodů, ale spíše až v druhé polovině období a spíše pozvolna. Přitom služby za druhé čtvrtletí vykázaly oživení. Tlumič oživení možná představovaly investice firem, které čekaly na jistější výhled a rovněž výkyvy zpracovatelského průmyslu potýkajícího se s převisem poptávky nad nabídkou a nedostatkem zdrojů včetně surovin, polotovarů i lidských zdrojů, což se projevovalo rychlým růstem cen vstupů a prodlužováním a výpadky produkce. 

Měsíční data trhu práce Českého statistického úřadu (7 2021, 1.9.): Nezaměstnanost vykazuje známky kulminace. Stát a centrální banka během koronavirové pandemie trh práce významně zajistily a zdravotní situace se navíc v roce 2021 začala zlepšovat. Kulminace slabosti trhu práce v souvislosti s koronavirovou krizí tak přichází brzo a mělce. Trh práce tak zůstává trhem zaměstnanců, firmy mají problémy s hledáním vhodných pracovních zdrojů. S očekávaným oživením ekonomiky by se tento úkaz velmi patrný před vypuknutím pandemie opět zvýrazňovat. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomiky druhého čtvrtletí je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a korunu, i když od druhého pololetí by se tento jev měl otočit. Přetrvávající síla trhu práce je příznivá pro akcie a korunu a nepříznivá pro dluhopisy.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání