Očekávané makroekonomické události týdne 29.8. - 2.9. USA: Spotřebitelský sentiment, regionální ekonomická aktivita, produktivita, reálné mzdy a zpracovatelský průmysl chřadnou, zaměstnanost, nominální mzdy a jednotkové pracovní náklady stále silně rostou

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebiteského sentimentu Conference Board (8 2022, 30.8.), firemní barometr Chicaga (8 2022, 31.8.), produktivita práce, mzdy jednotkové pracovní náklady (revize, 2Q 2022, 1.9.), index ISM zpracovatelského průmyslu (8 2022, 1.9.) a měsíční zpráva trhu práce (8 2022, 2.9.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 29.8. - 2.9. Spojených států amerických. Spotřebitelský sentiment v posledních měsících citelně oslabil stejně jako růst regionální ekonomické aktivity. Produktivita práce je v prvním pololetí roku v kleštích recese ekonomické aktivity a přitom silného růstu zaměstnanosti při robustním růstu nominálních mezd. Růst zpracovatelského průmyslu v posledních měsících oslabil do pásma slabosti. Expanze rekordně silného trhu práce sice slábne, ale jen lehce, je stále silná.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (8 2022, 30.8.): Spotřebitelský sentiment v posledních měsících citelně oslabil. Spotřebitleskou morálku stále nadnáší silný trh práce, ale domácnosti jsou rozrušeny hlavně nebývale silnou inflací, která vytěsňuje koronavirovou pandemii z čela hlavní ekonomických problémů země. K tomu silný růst úrokových sazeb, špatná dostupnost bydlení a slábnoucí růst ekonomiky rovněž podkopávají spotřebitelský sentiment. 

Firemní barometr Chicaga (8 2022, 31.8.): Růst regionální ekonomické aktivity v posledních měsících značně oslabil včetně půlročních výhledů. Nejinak je tomu v regionu významně zastoupeném automobilovým průmyslem. Pro srpen trh čeká, že slabý růst aktivity nepatrně klesne. 

Produktivita práce, mzdy jednotkové pracovní náklady (revize, 2Q 2022, 1.9.): Produktivita práce je v prvním pololetí roku v kleštích recese ekonomické aktivity a přitom silného růstu zaměstnanosti při robustním růstu nominálních mezd. Proto silně rostou jednotkové pracovní náklady firem. Navíc reálné mzdy kvůli silné inflaci slábnou. 

Index ISM zpracovatelského průmyslu (8 2022, 1.9.): Růst zpracovatelského průmyslu v posledních měsících oslabil do pásma slabosti. Výhodou ochlazení sektoru ale je s tím spojený pokles poptávky, dodacích termínů i innflačních tlaků. 

Měsíční zpráva trhu práce (8 2022, 2.9.): Expanze rekordně silného trhu práce sice slábne, ale jen lehce, je stále silná. Guvernér centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powell na sympoziu v Jackson Hole označil americký trh práce (s rekordně nízkou nezaměstnaností a silným růstem mezd) za destabilizovaný, když poptávka po pracovní síle “podstatně převyšuje" její nabídku, což proto vyžaduje pokračující zvyšování úrokových sazeb. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost regionální ekonomické aktivity a zpracovatelského průmyslu je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Klesající produktivita práce, silný růst nominálních mezd s poklesem reálných mezd při silné inflaci a silný růst jednotkových pracovních nákladů jsou nepříznivé pro akcie, dluhopisy, zlato a dolar. Naopak silný trh práce je příznivý pro akcie a dolar, nepříznivé pro zlato a dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia