Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 27.6. - 1.7. USA: Spotřebitelský sentiment a růsty aktivity regionální ekonomiky a průmyslu oslabily, guvernér Fedu Powell potvrdí rychlý útlum expanze monetární politiky, inflace by měla kulminovat

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (6 2022, 28.6.), vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella (29.6.), Index cen spotřebitelských výdajů PCE (5 2022, 30.6.), Firemní barometr Chicaga (6 2022, 30.6.) a index ISM zpracovatelského průmyslu (6 2022, 1.7.) jsou hlavní makroekonomicmké události týdne 27.6. - 1.7. Spojených států amerických. Spotřebitelský sentiment a růsty aktivity regionální ekonomiky a zpracovatelského průmyslu v červnu oslabily, guvernér Powell potvrdí rychlý útlum expanze monetární politiky a spotřebitelská inflace (PCE) za květen má potvrdit svou kulminaci na silných provních.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (6 2022, 28.6.): Spotřebitelský sentiment se vůči květnu má opět snížit, zůstává však robustní díky hodnocení současné situace na pozadí robustní ekonomiky a trhu práce, zatímco očekávání driftují níže (s Ukrajinskou krizí, vysokou inflací, silnějším růstem úrokových sazeb a obavami z recese). Jiný index spotřebitelského sentimentu, index spotřebitelského sentimentu University Michigan citlivější na silné ceny benzínu, inflaci a osobní finance domácností ale padá k historickým minimům.

Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella v diskusi ekonomické politiky na Fóru Evropské centrální banky k bankovnictví centrálních bank 2022 v Sintře v Portugalsku (29.6.): Guvernér Powell potvrdí rychlý útlum expanze monetární politiky. Powell v jednom z posledních klíčových vystoupení v Kongresu USA potvrdil prioritu snížení inflace s pokračováním zvyšování úrokových sazeb, tedy rétoriku, kterou Fed oznámil na posledním zasedání monetární politiky 14. - 16.6. (cíl hlavní úrokové sazby zvýšen nečekaně silně o 75 bps, potvrzen plán kvantitativního utahování v podobě redukce bilance nakoupených cenných papírů z doby koronavirové pandemie s cílem pomoci ekonomice tlumit její slabost a podstatně zvýšen výhled zvyšování úrokových sazeb hlavně tento rok).

Index cen spotřebitelských výdajů PCE (5 2022, 30.6.): Spotřebitelská inflace (PCE) za květen má potvrdit svou kulminaci na silných úrovních. Klíčovou otázkou však je míra jejího poklesu od druhého pololetí. Pokud pokles nebude dostatečný s náznaky vleklé zvýšené inflace, centrální banka, Federální rezervní systém, bude pokračovat v utahování monetární politiky zvyšováním úrokových sazeb a redukcí bilance cenných papírů nakoupených během koronavirové pandemie s cílem pomoci oslabené ekonomice. 

Firemní barometr Chicaga (6 2022, 30.6.): Firemní barometr Chicaga se má meziměsíčně snížit. V květnu velmi silný růst ekonomické aktivity regionu bohatě zastoupeném stěžejním automobilovým průmyslem se má v červnu snížit na silnou úroveň. Obecně regionální data ekonomické aktivity severovýchodu USA ale v posledních měsících vyklesala do pásma stagnace včetně jejího půlročního výhledu. 

index ISM zpracovatelského průmyslu (6 2022, 1.7.): Index se má vůči květnu snížit. Přes pokles růst aktivity odvětví má ale zůstat solidní. Výrazná mají zůstat produkční omezení sektoru (prudký růst cen vstupů, silný růst nevyřízených zakázek a velmi silný růst dodacích termínů), byť prosakují náznaky jejich mírnění ovšem s riziky slabosti ekonomického růstu Čínské lidové republiky a Ukrajinské krize, silné inflace, vysokých úrokových sazeb a hospodářské recese.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Přes oslabení spotřebitelský sentiment a růsty aktivity regionální ekonomiky a zpracovatelského průmyslu mají zůstat solidní a tím i příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Útlum monetární expanze Fedu je nepříznivý pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivý pro dolar. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopusy, dolar a zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia