Očekávané makroekonomické události týdne 25. - 29.4. ČR: Ekonomický sentiment pod tlakem Ukrajinské krize, ta ale příliš nevykolejí silný růst ekonomiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Ekonomický sentiment (4 2022, 25.4.) a hrubý domácí produkt (1Q 2022, 29.4.) jsou hlavní očekáváné makroekonomické události týdne 25. - 29.4. České republiky. Ekonomický sentiment tak jako v Evropě zůstane pod tlakem Ukrajinské krize. Ta ale příliš nevykolejí silný růst ekonomiky.

Ekonomický sentiment (4 2022, 25.4.): Ekonomický sentiment tak jako v Evropě zůstane pod tlakem Ukrajinské krize. Celkově však je solidní, když pád nálady domácností kompenzuje optimismus firemního sektoru. Firemní segment živí otevřenou ekonomikou posílený domácí sektor maloobchodu a služeb, zpracovatelský průmysl nachází půdo pod nohama a stavebnictví expanduje. Pod tlakem jsou hlavně domácnosti kvůli silné inflaci. Válka na Ukrajině zdá se rovněž psychologicky více skličuje domácnosti než firmy. 

Hrubý domácí produkt (1Q 2022, 29.4.): Ukrajinská krize zatím příliš neporuší růst ekonomiky. Ekonomický růst ve čtvrtém kvartálu oslabil hlavně kvůli produkčním omezením a výpadkům zpracovatelského průmyslu a zahraničního obchodu, zůstal ale silný. Ukrajinská krize ovlivnila až druhou polovinu prvních tří měsíců roku. Zatím však i přes nepříznivý dopad na inflaci a úrokové sazby nestihla výrazněji ovlivnit domácí sektor hospodářství expandující v ozvěnách otevřené postpandemické ekonomiky. Otazníky visí nad celým rokem, kdy se více projeví rapidní zvýšení úrokových sazeb posledního roku, zpomalení světové ekonomiky i vysoká inflace. Guvernér České národní banky nedávno vyjádřil obavy z recese, v podobném duchu (pohledem ekonomiky Spojených států amerických) 21.4. hovořil i guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Jerome Powell. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní ekonomický sentiment a růst ekonomiky jsou příznivé pro akcie a korunu, nepříznivé pro dluhopisy.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia