Očekávané makroekonomické události týdne 23. - 27.8. eurozóna: Předstihové indikátory ekonomické aktivity (indexy PMI, Ifo) mají v srpnu lehce ztratit, detaily HDP Německa ukáží důvod pokračování slabosti druhého kvartálu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (8 2021, 23.8.), revize a struktura hrubého domácího produktu Německa (2Q 2021, 24.8.) a index Ifo (8 2021, 25.8.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 23. - 27.8. eurozóny. Předstihové indikátory ekonomické aktivity (indexy PMI, Ifo) mají v srpnu lehce ztratit, detaily HDP Německa ukáží důvod pokračování slabosti ekonomiky druhého kvartálu.

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (8 2021, 23.8.): Indexy mají vůči červenci mírně klesnout jak ve Francii, tak i v Německu a eurozóně. Neklid vzbuzuje především koronavirový druh delta, která se v Evropě létem nabírá na síle. V prvním prázdninovém měsíci byl růst aktivity zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomiky Francie silný, Německa dokonce velmi silný stejně jako růst zpracovatelského průmyslu eurozóny. Růst aktivity služeb a ekonomiky eurozóny byl v červenci silný. 

Revize a struktura hrubého domácího produktu Německa (2Q 2021, 24.8.): Detaily HDP Německa ukáží důvod pokračování slabosti ekonomiky druhého kvartálu. Ve druhém čtvrtletí koronavirová pandemie s plošnou očkovací kampaní sice ustoupila, avšak otevírání ekonomiky zahájilo spíš až v druhé části kvartálu a bylo spíše pomalejší. Ve výsledku ekonomika Německa ve druhém čtvrtletí stejně jako v předchozím kvartálu a tedy v souhrnu za první pololetí stále ztrácela. 

Index Ifo (8 2021, 25.8.): Trh čeká, že sentiment Německa meziměsíčně oslabí, ale ne moc. První oslabení po sledu zpevňování sentimentu hospodářství přišlo v červenci zejména ze strany poklesu očekávání, když hodnocení současné situace ještě rostlo. Díl důvodu letního poklesu třímá koronavirový druh delta, který hrozí dalším stiskem ekonomické aktivity ve druhém pololetí. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Předstihové indikátory i přes případný pokles jsou na solidních hodnotách a tak i dobré pro akcie a euro a nepříznivé pro dluhopisy. Slabost ekonomiky Německa i ve druhém čtvrtletí je nepříjemné překvapení, které potvrdí-li revize a struktura je příznivé pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a euro.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání