Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 23. - 27.5. EMU: Firemní klima Ifo Německa a indexy PMI ek. aktivity EMU mají v květnu oslabit, stagnace HDP Německa na přelomu let 2021 a 2022, Lagardeová potvrdí útlum ultraexpanze monetární politiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (5 2022, 24.5.), index podnikatelského klimatu Německa Ifo (5 2022, 23.5.), vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (24.5. a 25.5.) a hrubý domácí produkt Německa (1Q 2022, 25.5., revize, struktura) jsou hlavní makroekonomické události týdne 23.- 27.5. eurozóny. Předstihové indikátory mají meziměsíčně poněkud oslabit. Hospodářství Německa na přelomu let 2021 a 2022 stagnovalo.

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (5 2022, 24.5.): Předstihové indikátory mají meziměsíčně poněkud oslabit. Přesto ve Francii, Německu a eurozóně by růst aktivity zpracovatelského průmyslu měl zůstat solidní a růst aktivity služeb silný. Růst celkové ekonomické aktivity by měl ve Francii zůstat silný, v Německu a eurozóně solidní. 

Index podnikatelského klimatu Německa Ifo (5 2022, 23.5.): Předstihové indikátory mají meziměsíčně poněkud oslabit. Ukrajinská krize se do sentimentu německých firem dosud zakousla znatelným oslabením očekávání do pásma negativních očekávání a to hlavně v produkčních odvětvích zpracovatelského průmyslu a stavebnictví, v kterých míra pesmimismu je již silná. Hodnocení současné situace zůstává solidní nedaleko předpandemických hladin. Stavebnictví vykazuje poklesy na multiletá minima v případě současné situace, očekávání i celkového sentimentu, v jeho případě od května 2010. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na večeři "Globální role Evropy”  (24.5.) a v dialogu “Jednota Evropy v rozrušeném světě” (25.5.) na Světovém ekonomickém fóru v Davosu: Lagardeová pravděpodobně potvrdí útlum ultraexpanze monetární politiky. Důvodem je již rok trvající zesílená inflace. Nedávno přiblížila ukončení standardního nepandemického programu kvantitativního uvolňování k začátku třetího čtvrtletí.

Hrubý domácí produkt Německa (1Q 2022, 25.5., revize, struktura): Hospodářství Německa na přelomu let 2021 a 2022 stagnovalo. Podle statistického úřadu má Ukrajinská krize rostoucí dopad na krátkodobý ekonomický vývoj od konce února. Ještě před jejím úderem měla největší ekonomika Evropy značné potíže s výpadky produkčních řetězců hlavně ve druhém pololetí 2021, které stále trvají a spolu s dopadem koronavirové pandemie v rámci eurozóny Německo vykazovala jedno z největších oslabení ekonomického růstu. Nově se přidávají tlaky uzavírek hospodářství Čínské lidové republiky, které na jaře vykázalo velmi silná oslabení jejích hlavních sektorů. Zmíněné důvody tlumí firemní investice i růst ekonomiky eurozóny i světové ekonomiky a tím i export Německa, největší dopad by měl být na německý průmysl, i když jeho aktivita zatím zůstává solidní. Vzhledem k velké expozici na Ruskou federaci, na Čínu i na výpadku zpracovatelského průmyslu je Německo jednou z nejohroženějších ekonomiky nebezpečím recese hospodářství.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Síla indexů PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny je příznivá pro akcie a euro a nepříznivá pro dluhopisy. Naopak stagnující ekonomika je nepříznivá pro akcie a euro a příznivá pro dluhopisy. Přes snížení růstu monetární expanze stále ultraexpanzivní monetární politika ECB je příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia