Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 20. - 24.6. eurozóna: Prezidentka ECB potvrdí útlum monetární politiky, indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity EMU a index Ifo Německa Ifo mají oslabit, stále jsou solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (20.6.), indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (6 2022, 23.6.) a index podnikatelského klimatu Německa Ifo (6 2022, 24.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 20. - 24.6. eurozóny. Prezidentka ECB potvrdí útlum monetární politiky. Indexy mají vůči květnu oslabit.

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové ve Výboru pro ekonomické a monetární záležitosti Evropského parlamentu v Bruselu (20.6.): Prezidentka ECB potvrdí útlum monetární politiky. Kvantitativní uvolňování tak ECB hodlá ukončit ke konci června s prvním zvýšením úrokových sazeb již v červenci. Důvodem je silná inflace. 

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (6 2022, 23.6.): Indexy mají vůči květnu oslabit. Růsty odvětví a ekonomické aktivity by měly zůstat solidní, růst služeb Francie silný. 

Index podnikatelského klimatu Německa Ifo (6 2022, 24.6.): Index má vůči květnu oslabit. Trh čeká lehké posílení sentimentu očekávání, naopak podindex sentimentu současné situace má drobně oslabit. Ačkoliv očekávání jsou Ukrajinskou krizí silně potlačena, současná ekonomická situace je firmami hodnocena stále solidně a to i přesto, že ekonomika balancuje na hraně stagnace. Sentiment je kvůli hodnocení současné situace nad pandemickými úrovněmi pouze ve zpracovatelském průmyslu, v případě stavebnictví je dokonce pod pandemickými minimy. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Ultraexpanzivní monetární politiky ECB je stále příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro, ovšem ECB ji již tlumí. Solidní ekonomická aktivita a sentiment byť s napětím rizik, nejistot a snížených očekávání je příznivá pro akcie a euro a nepříznivá pro dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia