Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 18. - 22.4. USA: Trh domů stále robustní s horší dostupností bydlení, index současné obecné ek. aktivity Fedu Philadelphie má v dubnu oslabit, Powell potvrdí sklon k silnějšímu zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Zahájení a povolení staveb domů (3 2022, 19.4.), prodeje starších/existujících domů (3 2022, 20.4.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (4 2022, 21.4.) a vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella (21.4.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 18. - 22.4. Spojených států amerických. Nová výstavba zůstává robustní stejně jako prodeje starších/existujících domů. V tomto segmentu ovšem již jsou patrné tlaky horší dostupnosti bydlení. Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu regionu Philadelphie v dubnu oslabil. Růst ekonomické aktivity ale přes pokles má zůstat solidní. Powell potvrdí sklon k silnějšímu zvyšování úrokových sazeb.

Zahájení a povolení staveb domů (3 2022, 19.4.): Nová výstavba zůstává robustní. Rezidenční stavitelství se ovšem dostane v dalších kvartálech pod tlak potlačené poptávky po domech kvůli jejich vysokým cenám a rostoucím úrokovým sazbám s nejistotami dalšího vývoje ekonomického růstu. Vyšší úroková zátěž navíc s vysokou inflací cen vstupů přispívá k růstu nákladů a omezení zisků stavbařů, nejistoty v hospodářství mohou tlumit investice. Na druhou stranu trh práce a zatím i ekonomika zůstávají v silné kondici. 

Prodeje starších/existujících domů (3 2022, 20.4.): Prodeje starších domů zůstávají solidní. Jsou však již patrné tlaky horší dostupnosti bydlení v podobě růstu úrokových sazeb a trvale silného růstu cen domů. Lawrence Yun, hlavní ekonom Národní asociace obchodníků s nemovitostmi míní, že růst cen nemovitostí, dosud rekordně dlouhý, taky proto zpomalí, kromě toho by ochlazení cenového růstu domů měla podle Yuna pomoci i poněkud zlepšená nabídka kvůli posílení stavby domů. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (4 2022, 21.4.): Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu regionu Philadelphie v dubnu oslabil. Růst ekonomické aktivity ale přes pokles má zůstat solidní.Výhled pro druhé pololetí zůstává opatrně příznivý. Ukrajinská krize se již odrazila v zesílení cenových tlaků. 

Vystoupení úřadujícího guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella v diskusi na téma Globální ekonomika v debatě Mezinárodního měnového fondu k světové ekonomice (21.4.): Powell potvrdí sklon k silnějšímu zvyšování úrokových sazeb. Zápis k poslednímu zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb a cenných papírů 15. - 16.3. ukázal, že první zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu bylo nízké hlavně kvůli nečekanému úderu Ukrajinské krize. Jinak se však mnoho bankéřů vyslovovali pro zvýšení o 50 bps. Fed v této souvislosti rovněž hodlá na příštím zasedání monetární politiky 3. - 4. května zahájit redukci bilance nakoupených cenných papírů z kvantitativního uvolňování éry pandemie. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silný trh domů i solidní růst ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu regionu je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Monetární politika USA zůstává stále velmi expanzivní, tedy příznivá pro akcie, dluhopisy a zlato, nepříznivá pro dolar. Nyní však Fed hodlá tuto expanzi rychleji tlumit. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia