Očekávané makroekonomické události týdne 18. - 22.10. Čína: Čeká se pokračování velmi silného růstu HDP i ve třetím čtvrtletí

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt (3Q 2021, 18.10) je hlavní makroekonomickou událostí týdne 18. - 22.10. Čínské lidové republiky. Trh čeká, že po propadu hospodářství v úvodu koronavirové pandemie bude ekonomika pokračovat ve velmi silných růstových tempech. Například naplní-li se očekávání analytiků, průměrný anualizovaný růst HDP dle mezikvartálního růstu dvou prostředních kvartálů roku by měl dosahovat interval 9,6 - 10,8 %. Přesto od dna ekonomiky začátkem roku 2020 tempo růstu hospodářství slábne.

Hrubý domácí produkt (3Q 2021, 18.10): Trh čeká, že po propadu hospodářství v úvodu koronavirové pandemie bude ekonomika pokračovat ve velmi silných růstových tempech. Například naplní-li se očekávání analytiků, aktuální průměrný anualizovaný růst HDP dle mezikvartálního růstu dvou prostředních kvartálů roku by měl dosahovat interval 9,6 - 10,8 %. Dlouhodobý předpandemický růst Číny dosahoval 6 %. Přesto od dna ekonomiky začátkem roku 2020 tempo růstu hospodářství slábne. Meziroční růst ekonomiky byl ve druhém čtvrtletí pouze 7,9 %. Pro třetí čtvrtletí se má meziroční růst ekonomiky snížit na 5,2 %. Čína profituje z rychlejšího růstu globální ekonomiky, současně ale občasné erupce koronavirové pandemie a strukturální politiky např. limitující těžký průmysl růst hospodářství omezují. Velmi robustní růst ekonomiky je příznivý pro akcie a čínskou měnu jüan a je nepříznivý pro dluhopisy.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia