Očekávané makroekonomické události týdne 16. - 20.5. USA: Robustní ekonomická aktivita (květen), maloobchodní tržby a trh domů (duben), Fed utahuje monetární politiku

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (5 2022, 16.5.), maloobchodní tržby (4 2022, 17.5.), vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella (17.5.), zahájení a povolení staveb domů (4 2022, 18.5.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (5 2022, 19.5.) a prodeje starších resp. existujících domů (4 2022, 19.5.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 16. - 20.5 Spojených států amerických. Obecná současná ekonomická aktivita dle regionálních firem zpracovatelského průmyslu severovýchodu USA v květnu sice meziměsíčně oslabí svůj růst, zůstane ale solidní. Spotřeba domácností stále silně roste, což mělo pokračovat i v dubnu. Guvernér Fedu Powell potvrdí silnější růst úrokových sazeb a kvantitativní utahování. Trh domů pokračuje robustní novou výstavbu ovšem i útlumem prodejů starších resp. existujících domů.

 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (5 2022, 16.5.): Obecná současná ekonomická aktivita dle regionálních firem zpracovatelského průmyslu regionu New Yorku v květnu sice meziměsíčně silně oslabí svůj růst, zůstane ale solidní. Očekávání jsou oslabena a pouze opatrně optimistická. Průmyslníci stále vykazují značně robustní růst cen vstupů i vlastní produkce, nevyřízených zakázek i termínů dodávek. Podobný je i půlroční výhled, možná překvapivě včetně firemních investic vzhledem k silné inflaci, Ukrajinské krizi a zpřísňování monetární politiky. 

Maloobchodní tržby (4 2022, 17.5.): Spotřeba domácností stále silně roste, což mělo pokračovat i v dubnu. Silná inflace, vyšší úrokové sazby nemluvě o Ukrajinské krizi se robustní nákupní morálky domácností dosud výrazněji nedotkly. Důvodem je stále expandující ekonomika a rekordně silný trh práce udržující silný spotřebitelský sentiment. 

Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella v diskusi na téma plánu Fedu zkrocení inflace na Festivalu Budoucnost všeho Wall Street Journalu v New Yorku (17.5.): Guvernér Fedu Powell potvrdí silnější růst úrokových sazeb a kvantitativní utahování. To Fed zahájí od 1.6. v podobě prodejů cenných papírů nakoupených během kvantitativního uvolňování během éry koronavirové pandemie. Důvodem zpřísňování monetární politiky je silná inflace. 

Zahájení a povolení staveb domů (4 2022, 18.5.): Nová výstavba pokračuje robustním růstem. Dohání tak převis poptávky nad nabídkou. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (5 2022, 19.5.): Obecná současná ekonomická aktivita dle regionálních firem zpracovatelského průmyslu regionu Philadelphie v květnu sice meziměsíčně oslabí svůj růst, zůstane ale solidní. Očekávání jsou oslabena a pouze opatrně optimistická. Průmyslníci stále vykazují značně robustní růst cen vstupů i vlastní produkce. Podobný je i půlroční výhled, možná překvapivě včetně firemních investic vzhledem k silné inflaci, Ukrajinské krizi a zpřísňování monetární politiky. 

Prodeje starších resp. existujících domů (4 2022, 19.5.): Prodeje starších domů v posledních měsících vykázaly poklesy. Projevuje se vysoká inflace a zvýšené úrokové sazby. Silný cenový růst sice stále pokračuje s útlou nabídkou domů, avšak vzhledem k oslabení poptávky lze předpokládat jeho zmírnění. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní růst současné obecné ekonomické aktivity dle regionálních firem zpracovatelského průmyslu a maloobchodních tržeb včetně stále robustního trhu domů jsou příznivé zprávy pro akcie a dolar a nepříznivé informace pro dluhopisy a zlato. Utahování expanze monetární politiky Fedu přináší příznivé impulsy pro dolar a nepříznivé zprávy pro akcie, dluhopisy a zlato, na druhou stranu monetární politika stále ještě zůstává expanzivní. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia