Očekávané makroekonomické a politické události týdne 13. - 19.6. eurozóna: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání má v červnu posílit, slabost současné situace a očekávání ale přetrvá, Macronovi hrozí ztráta podpory parlamentu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu očekávání a současné ekonomické situace Německa (6 2022, 14.6.) a 2. kolo voleb do dolní komory parlamentu Národního shromáždění Francie (19.6.) jsou hlavní makroekonomické a politické události týdne 13. - 19.6. eurozóny. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání má v červnu posílit, slabost současné situace a očekávání ale přetrvá. Prezidentovi Francie Emmanuelovi Macronovi v parlamentních volbách hrozí ztráta podpory parlamentu.

Indexy ZEW sentimentu očekávání a současné ekonomické situace Německa (6 2022, 14.6.): Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání má v červnu posílit, slabost současné situace a očekávání ale přetrvá. Ekonomika Německa na konci roku 2021 silněji než jiná hospodářství eurozóny zpomalila svůj růst kvůli své expozici zpracovatelského průmyslu vůči produkčním omezením. V prvním kvartálu slabost pokračovala kvůli útlumu spotřeby domácností a ekonomika je na hraně stagnace, pro druhé pololetí experti věští další zhoršení a Německo si víc než jiné země musí přát konec války na Ukrajině k uvolnění hospodářských tísní.

2. kolo voleb do dolní komory parlamentu Národního shromáždění Francie (19.6.): Parlamentní volby Francie rozhodnou o podpoře prezidentovi. Předvolební průzkumy naznačovaly vyrovnanější parlament a možnou ztrátu absolutní většiny centristické koalice Spolu politických stran blízké prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Volební průzkumy pro druhé kolo naznačují více možností výsledků od absolutní majority prezidentské koalice přes vítězství s hledáním majority jednáním s dalšími stranami či poslanci po “kohabitaci” prezidenta a jemu potenciálně nenakloněné vlády. Poslední scénář je dle předvolebních průzkumů nejméně pravděpodobný. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabý sentiment současnosti i očekávání je nepříznivý pro akcie a euro a je příznivý pro dluhopisy. Případná ztráta absolutní většiny koalice Spolu mohla oslabit akcie, euro i dluhopisy.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia