Očekávané makroekonomické události týdne 11. - 15.7. ČR: Maloobchod stagnuje, trh práce a spotřebitelská inflace stále velmi silné

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Maloobchodní tržby (5 2022, 11.7.), měsíční data trhu práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (6 2022, 12.7.) a index spotřebitelských cen CPI (6 2022, 13.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 11. - 15.7. České republiky. Aktivita maloobchodu již rok stagnuje resp. mírně slábne. Trh práce zůstává v postkoronavirovém období velmi silný stejně jako spotřebitelská inflace.

Maloobchodní tržby (5 2022, 11.7.): Aktivita maloobchodu již rok stagnuje resp. mírně slábne. S otevřením ekonomiky na jaře 2021 se spotřeba domácností posunula hlavně k službám i na úkor zboží, kde předtím dominovala. Nepříznivě se projevují i vysoká inflace a úrokové sazby i nejistota s válkou na Ukrajině. Česku hrozí hospodářské recese právě hlavně kvůli útlumu spotřeby domácností i tím, že spotřebitelský sentiment je na 10letém minimu. 

Měsíční data trhu práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (6 2022, 12.7.): Trh práce zůstává silný. Jeho posilování v postpandemickém období již zvolňuje vzhledem k útlumu ekonomické aktivity. Přesto míra nezaměstnanosti zůstává velmi nízká a růst nominálních mezd solidní. Vzhledem k silné inflaci možná Česká národní banka bude i cílovat stav trhu práce resp. jeho ochlazení, které by mělo být jedním z klíčů velmi silného růstu cen. 

Index spotřebitelských cen CPI (6 2022, 13.7.): Spotřebitelská inflace zůstává velmi silná. Silný podstpanemický růst cen tažený hlavně silným růstem cen energií i potravin ale taky jiných zboží a služeb stále neustupuje, pořád čekáme na náznak kulminace inflace. Proto Česká národní banka nemá mnoho na vybranou než zvyšovat úrokové sazby a snažit se dostat inflaci pod kontrolu. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost spotřeby domácností je příznivá pro dluhopisy a nepříznivá pro akcie a korunu. Naopak síla trhu práce je příznivá pro akcie a korunu a nepříznivá pro dluhopisy. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i korunu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia