Očekávané makroek. události týdne 11. - 15.4. USA: Inflace má s Ukrajinskou krizí v březnu opět vzrůst, jádro a průmyslová inflace mají ale klesnout, maloobchodní tržby stále robustní, index ek. aktivity Fedu NY se má v dubnu vrátit do pásma malého růstu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelských cen CPI (3 2022, 12.4.), index producentských cen PPI (3 2022, 13.4.), maloobchodní tržby (3 3022, 14.4.) a index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (4 2022, 15.4.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 11. - 15.4. Spojených států amerických. Spotřebitelská inflace má s Ukrajinskou krizí v březnu akcelerovat, její jádro a průmyslová inflace včetně svého jádra ale mají naznačit pokles růstu cen. Maloobchodní tržby mají stále růst robustně. Ekonomická aktivita dle firem zpracovatelského průmyslu regionu New Yorku se má po robustnějším poklesu v březnu vrátit alespoň do drobného růstu.

Index spotřebitelských cen CPI (3 2022, 12.4.): Spotřebitelská inflace má s Ukrajinskou krizí v březnu akcelerovat, její jádro ale má naznačit pokles růstu cen. V meziročním srovnání se má inflace zvýšit na 8,3 % z 7,9 % v únoru, jádrová inflace bez cen potravin a energií ve stejném srovnání má posílit na 6,6 % z 6,4 % v únoru. centrální banka Spojených států amerických Federální rezervní systém sice počítá s o něco větší inflací USA, ale i tak předpokladá její pokles do přijatelného pásma 2 - 3 % v letech 2023 a 2024. 

Index producentských cen PPI (3 2022, 13.4.): Průmyslová inflace včetně svého jádra mají naznačit pokles růstu cen. V meziročním srovnání inflace v únoru byla zvýšit na 8,3 % z 7,9 % v únoru, jádrová inflace bez cen potravin a energií ve stejném srovnání má posílit na 6,6 % z 6,4 % v únoru. centrální banka Spojených států amerických Federální rezervní systém sice počítá s o něco větší inflací USA, ale i tak předpokladá její pokles do přijatelného pásma 2 - 3 % v letech 2023 a 2024. 

Maloobchodní tržby (3 3022, 14.4.): Maloobchodní tržby mají stále růst robustně. Spotřebitelský sentiment se drží na solidní hladině, lidé se neobávají o ekonomiku a práci přes Ukrajinskou krizi a sžíravou vysokou inflaci. Proto i spotřeba domácností stále roste robustně. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (4 2022, 15.4.): Ekonomická aktivita dle firem zpracovatelského průmyslu regionu New Yorku se má po robustnějším poklesu v březnu vrátit alespoň do drobného růstu. Firmy stále čelí silnému růstu cen vstupů a silnému zpoždování dodávek. Výhledy pro druhé pololetí roku ale zůstávají solidní.  

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i dolar, je ale příznivá pro zlato. Silný růst spotřeby domácností je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Slabost regionální ekonomické aktivity je nepříznivá pro akcie a dolar a příznivá pro zlato a dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia