Očekávané makroekonomické události týdne 11. - 15.10. ČR: Spotřebitelská inflace (CPI) je zvýšená, ČNB hrozí zvýšením prognózy

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelských cen CPI (9 2021, 11.10.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne 11. - 15.10. České republiky. Inflace je zvýšená, její vývoj je však značně nerovnoměrný. Česká národní banka signalizovala, že nová prognóza inflace zvýší inflační výhled.

Index spotřebitelských cen CPI (9 2021, 11.10.): Inflace je zvýšená, její vývoj je však značně nerovnoměrný. Česká národní banka signalizovala, že nová prognóza inflace zvýší inflační výhled. Inflaci nadhodnocují specifické jevy rychlejšího růstu cen energií způsobené silnějším růstem cen ropy a automobilů kvůli oslabení jejich nabídky a posílením poptávky v důsledku otevírání ekonomiky s ustupující koronavirovou pandemií. Svoji roli hrají i silnější ceny alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Centrální banka se ale obává přehřátých trhů práce a nemovitostí projevující se například silnějším růstem cen bydlení, což by mohlo ohrozit cenovou stabilitu dislokací inflačních očekávání. Proto v září (30.9.) nečekaně prudce zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Zajímavostí rozhodnutí bylo, že pro rozhodnutí hlasovalo 5 členů bankovní rady, zatímco dva pro stagnaci hlavní úrokové sazby. Zřejmě se obávají dalšího poryvu pandemie a možná čekají, že cenový šok bude dočasný a nemá cenu na něj reagovat prudkým zvyšováním úrokových sazeb. Silnější inflace je příznivá pro akcie a korunu a nepříznivá pro dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání