Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 10. - 14.1. USA: Powell potvrdí inflační rizika a přiblížení zahájení zvyšování úrokových sazeb, inflace i v prosinci stále vysoká (CPI, PPI), maloobchodní tržby v prosinci zvolnily růst

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella (11.1.), Index spotřebitelských cen CPI (12 2021, 12.1.), index výrobních cen PPI (12 2021, 13.1.) a maloobchodní tržby (12 2021, 14.1.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 10. - 14.1. Spojených států amerických. Powell potvrdí posun pohledu Fedu k nebezpečí inflace s brzkým dosažením plné zaměstnanosti, tedy prostředí umožňující, resp. přímo vyžadující zvyšování úrokových sazeb. Inflační ukazatele vykazují silný růst cen, podobně mají vyjít i prosincová spotřebitelská a produkční inflace. Spotřeba domácností pokračuje v robustním růstu.

Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella k své nominaci do funkce guvernéra na další 4-leté období (2022 - 2026) ve výboru Věcí bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu (11.1.): Powell potvrdí posun pohledu Fedu k nebezpečí inflace s brzkým dosažením plné zaměstnanosti, tedy prostředí umožňující, resp. přímo vyžadující zvyšování úrokových sazeb. Zvyšování úrokových sazeb může přijít hned s uzavřením programu nákupu cenných papírů (kvantitativní uvolňování), které podle aktuálního zrychleného útlumového návrhu vychází k únoru 2022. 

Index spotřebitelských cen CPI (12 2021, 12.1.): Inflační ukazatele vykazují silný růst cen, podobně mají vyjít i prosincová spotřebitelská a produkční inflace. Meziměsíční predikované tempo růstu spotřebitelských cen ukazuje, že i v prosinci se tah inflace zvýšil. V létě 2021 se zdálo, že inflace kulminuje toto očekávání se však nenaplnilo. Letos by se měla inflace snížit, přesto vzhledem k jejím současným vysokým hodnotám bude velikost poklesu důležitým faktorem pro centrální banku, domácnosti, firmy i trhy. 

Index výrobních cen PPI (12 2021, 13.1.): Inflační ukazatele vykazují silný růst cen, podobně mají vyjít i prosincová spotřebitelská a produkční inflace. Produkční inflace je jedním z tahounů spotřebitelského růstu cen. Celý rok nevykazuje známky ochabování, v prosinci nicméně by aspoň neměla dále akcelerovat. 

Maloobchodní tržby (12 2021, 14.1.): Spotřeba domácností pokračuje v robustním růstu. Předpovědi růstu spotřeby domácností na přelomu roku vykazují zmírnění růstu. Domácnosti s otevřením obchodů, obnovením ekonomické aktivity, oživením trhů práce a zesílením růstu mezd zvyšují nákupní aktivitu i se zapojením úspor neutracených v časech uzavřené ekonomiky, na druhou stranu nové poryvy vln koronavirové pandemie a citelně vyšší ceny zboží, služeb a energií zvýšené v roce 2021 v návaznosti na pandemické inflační efekty mohou výdaje domácností utlumit. 

Očekávaný dopad dat na trhy: Zrychlené zpřísňování monetární politiky je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivá pro dolar. Na druhou stranu monetární politika zůstává ultraexpanzivní a je tak sále příznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivá pro dolar. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivá pro dolar, stejný dopad na trhy mají i robustní maloobchodní tržby s výjimkou akciového trhu, pro nějž je dynamický růst maloobchodních tržeb příznivý. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia