Očekávané makroekonomické události týdne 1. - 5.8. USA: Indexy ISM zpracovatelského průmyslu a služeb i expanze trh práce mají pokračovat ve slábnutí

Makroekonomický zpravodaj
  |  
29.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu (7 2022, 1.8.), index ISM služeb (7 2022, 3.8.) a měsíční data trhu práce (7 2022, 5.8.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 1. - 5.8. Spojených států amerických. Slábnutí indexů ISM zpracovatelského průmyslu a služeb i expanze trhu práce mají pokračovat ve slábnutí.

Index ISM zpracovatelského průmyslu (7 2022, 1.8.): Slábnutí indexu ISM zpracovatelského průmyslu pokračuje, s ním i růstu aktivity sektoru, Ten byl ještě nedávno solidní, nyní už je pouze slabý. Příznivým jevem útlumu poptávky je ale rovněž mírnění inflačních tlaků, které pokles dynamiky růstu aktivity zpracovatelského průmyslu přináší. 

Index ISM služeb (7 2022, 3.8.): Index ISM služeb se má vůči červnu snížit, přesto má zůstat solidní. Data mají reflektovat kvartální agregátní data hrubého domácího produktu. Jedním z mála hlavních sektorů ekonomiky, který si v posledních měsících udržel sílu jsou služby. 

Měsíční data trhu práce (7 2022, 5.8.): Růst zaměstnanosti pokračuje ve slábnutí, je však stále značně silný. Míra nezaměstnanosti zůstává velmi nízko. Dokáže centrální banka snížit inflaci, aniž by přivodila větší oslabení trhu práce? Pokud ano, pomůže to, že robustní růst nominálních mezd nestačí krýt inflaci a reálné mzdy tak ztrácí. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost aktivity zpracovatelského průmyslu je příznivá pro zlato a dluhopisy a je nepříznivá pro akcie a dolar. Naopak přes slábnutí růstové dynamiky trvalejší síla aktivity služeb a trhu práce je příznivá pro akcie a dolar a nepříznivá pro zlato a dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia