Očekávané makroekonomické události týdne 18. - 22.10. USA: Nová výstavba a prodeje starších domů v září a index ekonomické aktivity Fedu Philadelphia v říjnu mají zůstat solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Zahájení a povolení staveb domů (9 2021, 19.10.), index ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphia (10 2021, 21.10.) a prodeje starších/existujících domů (9 2021, 21.10.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 18. - 22.10. Podmínky trhu domů zůstávají robustní stejně jako regionální ekonomická aktivita.

Zahájení a povolení staveb domů (9 2021, 19.10.): Podmínky trhu domů zůstávají robustní což platí i pro novou výstavbu. Koronavirová pandemie po přechodném šoku zvýraznila zájem lidí o bydlení i v podobě investic. S otevíráním ekonomiky se nicméně i stavebnictví potýká s převisem poptávky nad nabídkou, což vede k růstu nedostatku surovin a pracovních sil, domů k prodeji a jejich cen. Přesto i tyto podmínky jsou vcelku podpůrné pro růst nabídky domů, tedy novou výstavbu. Ta by měla dlouhodobě solidně růst. 

Index ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphia (10 2021, 21.10.): Index má dle trhu vůči září klesnout. Růst ekonomické aktivity by tak měl sestoupit ze silného na solidní tempo. Překvapením na rozdíl od podobné zprávy Federální rezervní banky New Yorku je prudký pokles půlročního očekávání a tím i výhled zeslabení ekonomického růstu. V oblasti New Yorku se naopak čeká pro první pololetí 2022 pokračování solidního růstu ekonomické aktivity.

Prodeje starších/existujících domů (9 2021, 21.10.): Prodeje starších domů zůstávají v časech utlumené koronavirové pandemie solidní, i když i jejich růst nestíhá růst jejich cen. Je to dáno nedostatkem domů, proto jejich prodeje na rozdíl od cen nerostou. Dlouhodobě by se nabídka domů měla přizpůsobit jejich poptávce a růst prodejů domů by měl zesílit a růst jejich cen oslabit. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní trh domů a růst regionální ekonomické aktivity jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro dluhopisy a zlato

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia