Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 5. - 9.9. eurozóna: Růst ekonomiky eurozóny v prvním pololetí 2022 stále robustní, ECB pokračuje výrazným zvyšováním úrokovýžch sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt eurozóny (2Q 2022, 7.9.) a rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky (8.9.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 5. - 9.9. eurozóny. Růst ekonomiky eurozóny v prvním pololetí 2022 zůstával robustní. ECB má opět značně zvýšit úrokové sazby.

Hrubý domácí produkt eurozóny (2Q 2022, 7.9.): Růst ekonomiky eurozóny v prvním pololetí 2022 zůstával robustní. I přes nepřízeň osudu Ukrajinské války a limitů nabídky spojených s vysokou inflací spojených s útlumem spotřebitelského sentimentu i aktivity zahraničního obchodu ekonomiku pravděpodobně stále drží robustní růst služeb. Ke konci roku by měl růst hospodářství slábnout. 

Rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky (8.9.): ECB má opět značně zvýšit úrokové sazby. Trh čeká zvýšení o 50 bps. Důvodem tak jako v jiných vyspělých světových ekonomikách je stále silná inflace. Ta by sice měla ve druhém pololetí klesat, ovšem bankéři signalizují, že je důležité dostat inflaci pod kontrolu a s jistotou inflaci rychle tlačit k cíli ECB 2,0 % a nepovolit její stabilizaci nepřiměřeně vysoko. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní růst ekonomiky je příznivý pro akcie a euro, nepříznivý pro dluhopisy. Silné zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie a dluhopisy a je příznivé pro euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia