Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 3. - 7.1. USA: ISM zpracovatelského průmyslu a služeb a zaměstnanost stále robustní, zápis Fedu potvrdí posun omezení ultraexpanze monetární politiky s orientací na inflaci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu (12 2021, 4.1.), zápis zasedání centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně kvantitativního uvolňování a úrokových sazeb (14. - 15.12. 2021, 5.1.), index ISM služeb (12 2021, 6.1.) a měsíční zpráva trhu práce (12 2021, 7.1.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 3. - 7.1. Spojených států amerických. Růsty aktivit zpracovatelského průmyslu a služeb by měly v porovnání s listopadem oslabit, přesto by měly zůstat velmi silné. Fed podle očekávání zrychlil útlum kvantitativního uvolňování a přiblížil termín prvního zvyšování cíle své hlavní úrokmové sazby. Trh práce robustně oživuje a přibližuje se stavu plné zaměstnanosti.

Index ISM zpracovatelského průmyslu (12 2021, 4.1.): Růst aktivity zpracovatelského průmyslu by měl v porovnání s listopadem oslabit, přesto by měly zůstat velmi silný. Globální potíže zpracovatelského průmyslu, tj. nedostatek produkčních dílů a pracovní síly, silný růst cen vstupů a prodlužování dodacích termínů se nevyhýbají ani zpracovatelskému průmyslu USA. Přesto růst aktivity neztratil tolik co například v Evropě. 

Index ISM služeb (12 2021, 6.1.): Růst aktivity služeb by měl v porovnání s listopadem oslabit, přesto by měly zůstat velmi silný. Taky služby čelí výzvám druhého roku koronavirové pandemie, tedy například silnému růstu cen vstupů a prodlužování dodacích termínů. Přesto růst aktivity dosud aspoň viditelně neztratil, naopak na konci roku posouval pohledem dynamiky svého růstu svoje rekordy. Koronavirové vlny stále značně limitující služby Evropy se rovněž do aktivity služeb USA viditelně nepromítly. 

Zápis zasedání centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně kvantitativního uvolňování a úrokových sazeb (14. - 15.12. 2021, 6.1.): Fed podle očekávání zrychlil útlum kvantitativního uvolňování a přiblížil termín prvního zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby. Důvodem je hlavně neustupující silná inflace, která se prohání i USA. S ní roste nervozita i v centrální bance. Fed sice čeká, že inflace během roku oslabí, ale není si jist jak moc. Horizontem účinnosti monetární politiky pro rok 2023 tak predikuje jako optimální postupné zvyšování úrokových sazeb, k čemuž se mu hodí i předpokládané dosažení plné zaměstnanosti umožňující plnou orientaci na druhý stěžejní cíl Fedu, na inflaci. 

Měsíční zpráva trhu práce (12 2021, 8.1.): Trh práce robustně oživuje a přibližuje se stavu plné zaměstnanosti. Koronavirová pandemie v závěru léta růst zaměstnanosti sice značně zbrzdila, ten ale pokračuje, což stvrzují i jiné statistiky. Fed může být spokojen, tento úkol se mu daří plnit dobře. Míra nezaměstnanosti má v prosinci klesnout na 4,1 % z listopadových 4,2 %. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Velmi silné růsty aktivity zpracovatelského průmyslu, služeb a trhu práce jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Rychlejší útlum monetární podpory ekonomice je příznivý pro dolar a nepříznivý pro akcie, dluhopisy a zlato. Na druhou stranu monetární politika zůstává ultraexpanzivní. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia