Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 3. - 7.1. ČR: Pokračující silná inflace táhne úrokové sazby výše, zápis ČNB naznačí kam, útlum automobilového průmyslu stále dusí zahraniční obchod a průmysl, slabost stavebnictví trvá

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Zápis zasedání České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (22.12. 2021, 7.1.), obchodní bilance (11 2021, 7.1.), průmyslová výroba (11 2021, 7.1.) a stavební produkce (11 2021, 7.1.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 3. - 7.1. České republiky. ČNB na prosincovém zasedání opět velmi silně zvýšila hlavní úrokové sazby, opět víc, než se čekalo, i když překvapení už nebylo tak velké. Obchodní bilance v posledních měsících brázdí vody deficitů kvůli drahé ropě, kterou ekonomika dováží a taky kvůli odstávkám automobilového průmyslu. Stejný faktor blokuje oživení průmyslové výroby. Stavebnictví vykazuje lehké oživení tažené pozemním stavitelstvím, vzhledem k prudkým pádům aktivity sektoru v loňském roce kvůli koronavirové pandemii a tím i snížené srovnávací bázi ovšem odvětví zůstává v útlumu.

Zápis zasedání České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (22.12. 2021, 7.1.): ČNB na prosincovém zasedání opět velmi silně zvýšila hlavní úrokové sazby, opět víc, než se čekalo, i když překvapení už nebylo tak velké. Přesvědčení k silnějšímu zvýšení úrokových sazeb vzrostlo na základě stále nečekaně rychlé inflace, ČNB avizovala, že zejména krátkodobě inflační prognóza bude zvýšena. Rovněž předpokládané zvyšování úrokových sazeb z poslední listopadové projekce, které se mělo zastavovat začátkem tohoto roku kolem 3,75 % bude silnější. 

Obchodní bilance (11 2021, 7.1.): Obchodní bilance v posledních měsících brázdí vody deficitů kvůli drahé ropě, kterou ekonomika dováží a taky kvůli odstávkám automobilového průmyslu. Během tohoto roku by negativní stisk obou faktorů měl polevit. 

Průmyslová výroba (11 2021, 7.1.): Nedostatek produkčních dílů automobilového průmyslu omezuje velmi silně produkci celé průmyslové výroby. Letos by se výpadky měly zmírnit. 

Stavební produkce (11 2021, 7.1.): Stavebnictví vykazuje lehké oživení tažené pozemním stavitelstvím, vzhledem k prudkým pádům aktivity sektoru v loňském roce kvůli koronavirové pandemii a tím i snížené srovnávací bázi ovšem odvětví zůstává v útlumu. Koronavirové turbulence trvají i tuto zimu, na druhou stranu ekonomika i stavebnictví se adaptují novým podmínkám a tak status quo pseudooživení stavebnictví pokračuje. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Rapidní růst úrokových sazeb je příznivý pro korunu, nepříznivý pro akcie a dluhopisy. Slabost obchodní bilance a průmyslové a stavební produkce jsou nepříznivé pro korunu a akcie a jsou příznivé pro dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia